Takip Et

Güncel

10 Ekim Ankara Katliamı’nın araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP tarafından Meclis’e verilen 10 Ekim Katliamı’nın tüm boyutlarıyla araştırılması için verdiği önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla verdiği Meclis Araştırma önergesi Genel Kurul’da görüşüldü.

Genel Kurul’da önergeye dair söz alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın nasıl göz göre göre geldiği, IŞİD üyelerinin Ankara’ya gelmesine nasıl göz yumulduğunun ortaya çıktığını anlattı.

Ankara Valiliği tarafından anma günü alana dikilecek mabet ağacı ginkgo fidanlarını gece yarısı taşıyıp götürdüğünü hatırlatan Kerestecioğlu, “Geride kalanların yas tutabileceği ağaç fidanına bile tahammülü olmayanların iflah olmasını tabii ki beklemiyorum. Çünkü düzen hep böyle yürür. Cumartesi Anneleri yıllarca kayıplarını aradıkları Galatasaray meydanından uzaklaştırılır ve onların yerine başka anneler makbul kabul edilerek diğerlerinin yok olacağı sanılır. Bir tren kazası olur, ‘Bu bir kaza değil, cinayet’ diyen yakınları tam da Anayasa Mahkemesinin önünde saldırıya uğrar. Soma’da madenciler ölür, ölenlerin yakınlarına bir tekme atan bir kamu vardır mutlaka. ‘Devlet ve iktidar aynı şey değil’ diyenlerin sesini duyuyorum ama aynı şey” dedi.

Katliamda kamu ihlali

Türkiye’de korunması gerekenin yurttaş değil devlet olduğu anlayışının hakim olduğunu kaydeden Kerestecioğlu, şöyle devam etti; “Beş yıldır süren davada kamu görevlilerinin bir dizi ihmali olduğu da ortaya çıktı. Bombacıları taşıyan Yakup Şahin’i patlayıcı hazırlığında kullanılan ham madde aldığı için 30 Eylül’de Nizip Emniyeti takibe aldı, Antep Emniyetini uyardı, Antep Emniyeti hiçbir şey yapmadı. IŞİD katliamlarını örgütleyen fail Nusret Yılmaz 2 defa Gürcistan’a geçmek istedi, kırmızı bültenle arandığı için Gürcistan kabul etmedi, Yılmaz şu anda belki de elini kollunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Katliam öncesi mülkiye müfettişleri ‘Saldırı gerçekleşebilir’ diye rapor hazırladılar, Terörle Mücadele bu konuda hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.

Konuşmasından sonra HDP’nin katliamın araştırılması için verilen önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Güncel konulu diğer haberler