Takip Et

Güncel

’10 Ekim Katliamı aydınlatılmadıkça yaşamını yitirenlerin hakkı yerde kalacak’

Gar Katliamı’nın 71’inci ayında yapılan anmada konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, “10 Ekim Katliamı aydınlatılmadıkça yaşamını yitirenlerin hakkı yerde kalacak” dedi.

Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucu gerçekleştirilen katliamın 71’inci ayında anma etkinliği gerçekleştirildi. Katliamın yaşandığı Tren Garı’nda gerçekleşen anmaya, hayatını kaybedenlerin yakınları ve katliamda yaralananlar katıldı. Anmada sık sık “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganı atıldı.

Burada konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, katliamın 6’ncı yılı dolayısıyla tüm demokrasi ve emek bileşenlerine çağrıda bulunarak, yitirdikleri arkadaşlarının isimlerini yaşatmaya devam edecekleri mesajını verdi.

Katliamın yaşandığı gar önünde hala bir anıtın yapılmadığını hatırlatan Coşkun, “Hala burada bir anıtın olmaması bir yana bu zamana kadar yakalanmayan firari sanıklar, ilerlemeyen ceza dosyası reddedilen talepler ve gerek idari davalarda devletin kusurunun kabul edilmemesi, 6 yılın sonunda Türk yargı sistemine olan güvenimizi ve inancımızı yok etmiş bulunmaktadır. 71 aydır buradayız. Bu zamana kadarki süreçte de bizim çok açık taleplerimizin anlaşılabilir olması gerek” dedi.

10 Ekim aydınlatılmadıkça.

Coşkun, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Madımak’ın akıbetinden ders çıkaran insanlar olarak, 10 Ekim davasının bir Madımak davasına dönüştürülmemesi için elimizden geleni yapmamız lazım. Anıt yapılmakla başlanması lazım bu sürecin. Acımızın artık görünür olması gerekiyor. 10 Ekim Katliamı aydınlatılmadıkça yaşamını yitirenlerin hakkı yerde kalacak.”

Güncel konulu diğer haberler