Takip Et

Basın

28’ncisi düzenlenen Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilmesinin ardından gazetecilik alanında verilmeye başlanan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilmesinin ardından gazetecilik alanında verilmeye başlanan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği 28. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nda “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda verilen ödüller belli oldu. Ödüller, 20 Eylül’de İstanbul Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

Türkçe haber dalı

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için en yoğun başvuru bu yıl “Türkçe Haber” dalında oldu. Candan Yıldız, Faruk Eren, Fatih Polat, Tuğrul Eryılmaz, İbrahim Varlı ve Hüseyin Aykol’un jüri üyesi olduğu “Türkçe Haber Dalı”nda Birincilik Ödülü Canan Coşkun’a verilirken; Diren Yurtsever ve Gökay Başcan’a da Jüri Özel Ödülü verilmesi uygun bulundu.

Türkçe Haber dalında Canan Coşkun birinciliği “Valilik ‘Nefes darlığından öldü’ demişti: Kulaklarından ve gözlerinden kan gelmiş” başlıklı haberinde Birol Yıldırım isimli özel güvenlik amirinin Esenyurt Karakolu’nda 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece polislerce dövülerek öldürülmesini haberleştirmesiyle aldı.

Canan Coşkun’un, bu konuyla ilgili yaptığı bir dizi haber, Diken haber sitesinde yayınlandı. Coşkun, 2012 yılında Cumhuriyet’te başladığı gazeteciliğe Şubat 2021’den bu yana diken.com.tr’de devam ediyor.

Jüri Özel Ödülü

Jüri Özel Ödülü kazananlardan Diren Yurtsever’in mültecilerle ilgili haberinin başlığı “Mültecileri nehre attıran komutan ‘güle güle’ diyerek el salladı” idi. Diren Yurtsever, gazeteciliğe Mezopotamya Haber Ajansı’nda devam ediyor.

Türkçe Haber dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan Gökay Başcan’ın haberi ise Kanal İstanbul ile ilgili. Gökay Başcan, Birgün gazetesinde editör olarak çalışıyor.

Kürtçe haber dalı

Mehmet Alî Ertaş, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen, Ömer Tur’un yer aldığı Kürtçe Haber Dalı jürisi, Kadrî Esen’in “Ji rûpelên dîrokê 2 stran û helbesteke derbarê kurdan de” başlıklı haberini Kürtçe Haber Dalı’nda Birinciliğe layık gördü. Esen, Mezopotamya Haber Ajansı’nda meslek hayatını sürdürüyor.

Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü’ne ise Sema Çağlak’ın “Lutfiye Gokkan ji bo me hem rêber hem mamoste hem jî dayik bû” başlıklı haberi layık görüldü. Çağlak, gazeteciliğe kadın haber ajansı Jinnews’te sürdürüyor.

Kadın haberciliği ödülleri

Ceren Sözeri, Gülşen Koçuk, Bircan Değirmenci, Elif Akgül ve Nevin Cerav’ın yer aldığı Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği jürisi, birincilik ödülünü; kadınların kürtaj hakkının fiili olarak yasaklanmasını detaylarıyla işleyen, Öznur Değer’in “Ankara’da 35 sağlık kurumundan yalnızca 7’si kürtaj yapıyor” başlıklı araştırma içeren haberini değer gördü. Değer, meslek hayatını kadın haber ajansı Jinnews’te sürdürüyor.

Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü ise iki gazeteciye verildi. Jüri katledilen tüm kadınlara ithafen; Türkiye’de cins kırımına ulaşan kadın katliamlarının “intihar süsü” verilerek örtbas edildiğini ortaya koyan, teşhir eden ve dikkat çeken haberleriyle, Medine Mamedoğlu’nu ve Derya Ren’i Özel Jüri Ödülü’ne değer gördü. Medine Mamedoğlu, kadın haber ajansı NUJİNHA’da; Derya Ren ise Jinnews’te mesleğini sürdürüyor.

Karikatür dalı

İmam Cici, Sefer Selvi, Ender Özkahraman ve Aslı Alpar’ın yer aldığı karikatür jürisi, birincilik ödülünü iki eser arasında paylaştırdı. Musa Keklik ve Fahriye Çıtaklı birincilik ödülüne layık görüldü. Karikatür Jüri Özel Ödülü’ne ise Sait Munzur layık görüldü.

Şenyaşar ailesine onur ödülü

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde Onur Ödülü de verildi. Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar, adalet mücadelesiyle Onur Ödülü’nü aldı. Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti başlatmıştı.

Fotoğraf ödülü verilmedi

Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Ali Dağlı, Refik Tekin ve Çetin Altun’un yer aldığı Fotoğraf Jürisi ise, bu yıl ödüle layık eser olmadığına karar verdi.

Basın konulu diğer haberler