Takip Et

Güncel

30’dan fazla öğrenciye cinsel istismarda bulunan öğretmen Burak Ekinci’nin İstanbul tayini Meclis gündeminde

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak’ta 30’dan fazla öğrenciye yönelik cinsel istismarda bulunan ve cinsel içerikli mesajlar atan Burak Ekinci isimli öğretmenin İstanbul’a atanmasını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 30’dan fazla öğrenciye yönelik cinsel istismarda bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı ve İngilizce öğretmeni olan Burak Ekinci’nin görevine devam etmesini Meclis gündemine taşıdı. İmir, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Öğretmen Burak Ekinci’nin her defasında gelişen tepkiler üzerine yer değişikliği ile koruma altına alındığından haberdar mısınız?” diye sordu.

İmir, Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Öğrencileri evine davet edip istismar eden Burak Ekinci adlı öğretmen birçok öğrenciyi de telefon üzeri taciz ettiği iddiaları mahkemeye intikal etmişti. Yaklaşık dört yıl okulda görev yapan bu şahsın çok sayıda öğrenciyi istismar ettiği bir öğrencinin okuldaki diğer arkadaşlarına anlatması ile ortaya çıkmıştı. Olayın öğrenciler arasında duyulmasından sonra birçok öğrenci daha istismara maruz kaldığını belirterek okul yönetimine şikâyette bulunmuştur. Bunun üzerine okul yönetimi olayı Emniyet yetkilileri ve savcılığa bildirmiştir. Hakkında bu denli ciddi iddialar olan bu şahsın tutuklu yargılanması gerekirken halen öğrenciler arasında ve görevini sürdürmektedir. Yargılama süreci devam eden Burak Ekinci’ye bir yıl kademe durdurma cezası verilmiş ve iki sefer yer değişikliği yapılarak koruma altına alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı’na sorular

Cizre’de yaşananların ardından önce Urfa’ya buradan da İstanbul’a tayini çıkan öğretmenle ilgili İmir şu soruları sordu:

– Bakanlığınız Burak Ekinci dosyasına ilişkin bir araştırma yapmış mıdır? Yargı tarafından korunduğu iddialarından haberdar mısınız?

– Bakanlığınız ilgili yerel mahkemenin adil bir yargılama yapıp yapmadığına dair bir girişimde bulunmuş mudur?

– Yargılama sürecinin uzamasının bilinçli yapıldığı ve bazı kişiler tarafından korunduğu iddiaları doğru mudur? Değil ise yargılama sürecinin uzamasının gerekçesi nedir?

–  Hakkında suç beyanları olan bu şahsın halen görevinin başında olması ve tutuksuz yargılanmasını hangi hukuki gerekçelerle izah edece siniz? Aynı suçları tekrar işlemesi durumunda sorumlusu siz değil misiniz?

– Öğretmen Burak Ekinci’nin Her defasında gelişen tepkiler üzerine yer değişikliği ile koruma altına alındığından haberdar mısınız?

– Sosyal Medya ve basında gelişen tepkilere ilişkin olayın yargı süreci ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Güncel konulu diğer haberler