Takip Et

Güncel

657’nci kez buluşan kayıp yakınları, annelerin adalet talebinin karşılanarak, yas sürecine son verilmesi çağrısında bulundu

HD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının 657’nci buluşmasında, annelerin adalet talebinin karşılanarak, yas sürecine son verilmesi çağrısı yapıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” talebiyle her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 657’ncisini Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştiriyor. Çok sayıda anne ve insan hakları savunucusunun katıldığı eylemde kayıp kişilerin fotoğrafları taşındı.  

Eylemde konuşan İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 1990’lı yıllarda sistematik bir şekilde çok sayıda kişinin kaybedildiği ve faili meçhul cinayetler işlendiğini söyledi. İnsanlığa karşı işlenen suçlar karşısında kayıp yakınları ve insan hakları savunucularının taleplerine cevap verilmediğine dikkati çeken Zeytun, aynı zamanda sistematik bir cezasızlık politikasının yürütüldüğünü ifade etti. Zeytun, “Bir kez daha bu gerçeği hatırlatmak ve unutturmamak için bir aradayız. Kayıplar bulunmadı ve failler yargılanmadı. Bu hakikat ve adalet mücadelesinde annelerimiz ve yakınlarımızla birlikte mücadele vermeye devam ediyoruz. Ne yazık ki kayıp yakınlarının yas süreci devam ediyor. Bu adalet talepleri karşılanmadığı gibi bu süreç bir işkence haline dönmüş vaziyette. Anneler bu kayıplarının akıbetlerinin öğrenmeden, hakikati bilmeden yaşamlarını yitiriyor. Bu nedenle derhal bu politikadan vzageçilmesini, adalet ve hakikat arayışındaki annelerin taleplerinin ele alınmasının ve gereğinin yerine getirilmesini talep ediyoruz” çağrısı yaptı.  

Devletin geçmişiyle yüzleşmesini de isteyen Zeytun, hakikatleri araştırma komisyonu kurulması gerektiğini vurguladı. Zeytun, şöyle dedi: “Türkiye, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kayıplar Sözleşmesi’ne imza atmalı ve gereğini yerine getirmeli. Geçmişle yüzleşme, hakikatleri araştırma mekanizmaları kurulmalıdır.” (MA)

Güncel konulu diğer haberler