Takip Et

Güncel

Adaletsizlik sürüyor: Çorlu tren katliamı davası ertelendi

8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamı ile ilgili davanın 8’inci duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamı ile ilgili davanın 8’inci duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Duruşmada ilk sözü Oğuz Arda Sel’in dedesi Mehmet Öz aldı. Öz, “Yeni yasama yılınız hayırlı olsun. Beklentimiz adaletin yerini bulması. Üç senedir mahkemelere gidip geliyoruz. Biz üç senedir gerçek sorumluları bekliyoruz, sağ tarafa bakıyoruz, sanıkların olduğu yer bomboş. Adalet yoksa bu mahkeme hiç olmasın” diye konuştu.

Kazada eşini kaybeden Saliha Erbil, “Bizleri de yargılayacaksınız diye korkuyoruz. Neden adil bir yargılama yapılamıyor? Üç yıldır bizi neyi bekliyoruz? Daha kaç yıl daha bekleyeceğiz? Neden korktuğunuzu da soruyorum. Acaba gazetecileri, arkadaşlarımızı, ölenlerin yakınlarını yargıladığınız için mi korkuyorsunuz? Eğer yargılamayacaksanız çekilin” dedi.

Kazada kızını, kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin ise “Biz neden üç yıldır buraya sürükleniyoruz? Biz adalet istiyoruz, başka hiçbir şey istemiyoruz. Benim yavrum şu arka tarafta mezarlıkta yatıyor. Bugün okula gideceği yollarda ben adalet arıyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Mısra Öz, yaşamını yitiren oğlu Oğuz Arda Sel adına konuşmak istediğini söyleyip mahkeme heyetine “Nasılsınız? Güzel geçti mi tatiliniz?” diye sordu. Mısra Öz, “Savcı Galip Yılmaz Özkurşun; altı aydır ne yaptı merak ediyorum. Biz sizin gül cemalinizi görmek için altı ay beklemedik. Yine dört sanık burada. İddianamenin içinde üç yıldır 25 kişiyi öldüren Binali Yıldırım, Ahmet Aslan, İsa Apaydın yok. Heyetiniz katilleri koruyor. Katilleri koruyor savcınız. Sağlanamamış adalet savcının omuzlarında. Adaleti sağlayın” dedi.

Mahkeme Başkanı ise Mısra Öz’ün sözlerinden sonra “Katilleri korumak gibi bir misyonumuz da amacımız da yok. İthamlarınızı kabul etmiyorum. Acınıza binaen sözünüzü kesmedim” diye cevap verdi.

Oğuz Arda Sel’in dedesi ve kazada yaşamını yitiren oğlu Oğuz Arda ile birlikte hayatını kaybeden Hakan Sel’in babası Necmettin Sel, “Sorumlular çocuklarına sarılıyor. Ben oğlumum, torunumun kabrine sarılıyorum. Bu adamlar ne zaman hesap verecek? Kim koruyor bunları? Gelsinler hesap versinler” diye konuştu.

Ailelerden sonra söz alan Avukat Can Atalay “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gölgesinin bu dosyaya düştüğü açık. İnsanların sabrı kalmadı, kimse kibarca ifade etmek yükümlülüğü de yok. Bu insanlar size nezaketle davranmak zorunda değil. Savcı Özkurşun suçluluları koruyor. Suçluyu bu kadar koruma örgütlülüğe işarettir. Bu ülkede yargının dinci bir örgütün eline düştüğünü biliyoruz” dedi.

Avukat Can Atalay, Savcı Galip Yılmaz Özkurşun için görevi kötüye kullanmaktan ve adil yargılamayı etkilemekten suç duyurusu yapılmasını istedi.

Savcı, mütalaasını okudu. Sanıklara olası kastla öldürme suçlaması nedeniyle ek savunma hakkı verildi. Sanıklar, önceki savunmalarının geçerli olduğunu belirtip süre istemedi.

Sanık Turgut Kurt’un avukatı “TCDD’de yaşanan cinayetlerin nedeninin, ulaşım politikaları olduğunu biliyoruz. Ali İhsan Uygun, İsa Apaydın’ı buraya getirebilirsek artık biz tren cinayetleri görmeyeceğiz” diye konuştu. Mahkemeye ara verildi.

Savcı Özkurşun hakkındaki suç duyurusu kabul edildi

Duruşmaya katılan avukatların, Çorlu tren kazası davası soruşturmasını yürüten savcı Galip Yılmaz Özkurşun hakkındaki suç duyurusu talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi. Mahkeme, suç duyurusunun Adalet Bakanlığı muhaberat bürosuna iletilmesi hususunda gereğinin yapılması yönünde karar verdi.

Duruşma 25 Ocak 2022 tarihine ertelendi

Mahkeme heyeti duruşmada açıkladığı ara kararında, kazaya ilişkin tefrik edilen soruşturmaların akıbetinin ve son yapılan işlemlerin savcılığa sorulmasını talep etti. Mahkeme, yeni keşif talebi ve bir kısım TCDD yöneticilerinin tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin soruşturma akıbetlerinin sorulmasından sonra yeniden değerlendirilmesi kararı verdi.

Tutuksuz sanıklar yönünden adli kontrol hükümlerinin devamına karar veren mahkeme dokuzuncu duruşmanın 25 Ocak 2022 tarihinde görüleceğini belirtti.

Duruşma sonrası Çorlu Adliyesi önünde yapılan eylemde konuşan Mısra Öz, “Savcı tweet okumaktan, gazetecilerle uğraşmaktan başka bir şey yapmıyor. Nereye hangi eleştiriyi yazsam bunu hakaret olarak alıp dava açıyor. Kendisi bize 3 yıldır hakaret ediyor fakat 3 kuruşluk adamları korumak için bizimle uğraşıyor” dedi.

Dava avukatlarından Can Atalay da “Bize sorarsanız siyasi sorumlular da bir yere kaçamazlar. Bunca özelleştirmeyle tedbiri bu kadar aşağıya çekerek yurttaşın canını değil yandaşın cebini düşünerek iş tutuyorsanız yargılanacaksınız” diye belirtti. (ETHA)

Güncel konulu diğer haberler