Takip Et

Dünya

Afganistan’da yönetimin Taliban’a devri için müzakerelere başlanacak

Taliban’ın başkent Kabil’e girmeye başlamasının ardından Afganistan İçişleri Bakanlığı, yönetimin Taliban’a devri için müzakerelere başlanacağını aktardı.

Afganistan’da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülke sınır geçişlerinin tamamını ve vilayetlerin büyük çoğunluğunu ele geçirdi. Ülkede, yönetimin Taliban’a devri için müzakerelere başlanacak.

Reuters geçiş hükümetinin başkanı belli oldu

Reuters haber ajansı, iktidarın Taliban’a devredilmesiyle kurulacak geçiş hükümetine Afganistan’da bir dönem İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Ali Ahmed Celali’nin başkanlık edeceğini duyurdu. Ajans, haberini Taliban militanları başkent Kabil’de toplanırken üç ayrı diplomatik kaynağa dayandırdı.

Taliban, 5 bin mahkumu serbest bıraktı

Afganistan’ın 34 vilayetinden 31’inde kontrolü ele geçiren ve başkent Kabil’e doğru ilerleyen Taliban, Kabil’in doğusunda yer alan Puli Çarhi’deki hapishanede bulunan 5 bin mahkumu serbest bıraktı. Hapishanede bulunan yaklaşık 5 bin mahkum arasında Taliban güçlerinin yanı sıra siyasi tutuklular ve IŞİD’lilein bulunduğu ifade ediliyor.

Taliban’ın Bagram hava üssünü ele geçirdiği ve Bagram hapishanesinde bulunan 5 bin mahkumu da serbest bıraktığı ifade ediliyor. Mahkumlar arasında Taliban güçleri ve IŞİD’lilein olduğu kaydediliyor.

Dünya konulu diğer haberler