Takip Et

Güncel

Ağır hasta tutsak Ali Baba Arı’nın tahliyesi için çağrı

Tekirdağ F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak olan ağır hasta tutsak Ali Baba Arı’nın ablası Songül Bozkurt, kardeşinin hastalıkları olduğunu ve sürekli ilaç kullandığını belirterek, tahliye edilmesini istedi.

Türkiye’de ağır hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinde sayıları binlerle ifade edilen hasta tutuklular tedavi olamıyor. Ağır hasta tutukluların ise tahliye yönündeki tüm başvuruları reddediliyor. Siyasi gerekçelerle 28 yıldır Tekirdağ F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Ali Baba Arı, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tahliye olmayı bekliyor. Arı’nın hipertansiyon, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), miyop rahatsızlığı, sol kulağında işitme kaybı ve kolesterole bağlı ayak şişmesi gibi sağlık sorunları olduğu belirtildi. 

‘İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor’

Arı’nın ablası Songül Bozkurt, kardeşinin Maois Komünist Parti (MKP) hareketine üye olduğu iddiasıyla hapishanede olduğunu belirterek, kardeşinin yakalandığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde tek başına kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını ifade etti.

‘Tahliye edilsin’

Bozkurt, kardeşinin serbest bırakılması için 2013 yılında Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvurduklarını, ancak olumsuz sonuçlandığını belirtti. Rahatsızlanan tutukluların revire götürülmediğini kaydeden  Bozkurt, “Kardeşimin sürekli kullandığı ilaçlar var. İki ay önce kardeşim rahatsızlanınca revire götürülmedi. Cezaevi yönetimini baskı kuruyor, mahkumlara dayatmalarda bulunuyor ve sistematik işkence uygulanıyor” dedi.

Bozkurt, kardeşinin cezaevi koşularında sağlığının daha kötüye gideceğini, bu nedenle bir an önce tahliye edilmesini istedi.

Güncel konulu diğer haberler