Takip Et

Emek

Aile hekimleri geri adım atılmazsa Ankara’da “Beyaz Önlük Mitingi” düzenleyecekleri konusunda iktidarı uyardı

Dün ülke genelinde “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne karşı iş bırakma eylemi yapan aile hekimleri, geri adım atılmaması durumunda tekrar iş bırakıp, Ankara’da “Beyaz Önlük Mitingi” düzenleyecekleri konusunda iktidara uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 30 Haziran 1 Temmuz’da yürürlüğe giren “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”nin geri çekilmesini talebiyle dün iş bırakma eylemi yapan aile hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları AKP iktidarını bir kez daha uyardı.

Bir ceza yönetmeliği niteliğinde olması, iş güvencesinin yok edilmesi ve hak kayıplarına yol açması nedeniyle bu yönetmeliğe itiraz eden Aile Hekimleri, yönetmeliğe ilişkin geri adım atılmaması durumunda 27 Ağustos’ta tekrar iş bırakıp, 28 Ağustos’ta da Ankara’da “Beyaz Önlük Mitingi” düzenleyecek.

Türk Tabipler Birliği (TTB) dün ASM çalışanları tarafından ülke genelinde yapılan iş bırakma eylemine ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İş bırakma eylemleri kapsamında yapılan basın açıklamalarında ASM çalışanlarının pandemi sürecinde çok sıkıntılı günler yaşadığı, COVID-19 hastalığına yakalandığı ve yaşamlarını dahi yitirdiği hatırlatıldı. İş güvencesi ile düşünce açıklama özgürlüğünü ortadan kaldıran, özlük haklarını gasp eden ve sağlığın daha da piyasalaştırılmasını amaçlayan sözleşmenin derhal geri çekilmesini isteyen ASM çalışanları; herhangi bir geri adım olmaması durumunda 27 Ağustos günü tekrar iş bırakacaklarını ve 28 Ağustos’ta ise Ankara’da “Beyaz Önlük Mitingi” yapacaklarını duyurdu.”

Açıklamada, TTB Hukuk Bürosu’nca yönetmeliğin iptali talebiyle Danıştay’da dava açıldığı bilgisi de yer aldı.

Emek konulu diğer haberler