Takip Et

Güncel

AKP’nin arka bahçesi TCDD: Seçimden sonra İBB’den ayrıldılar, kurumda hızla yükseldiler

Meclis KİT Komisyonu’nda, TCDD idaresine sorulan “31 Mart 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden TCDD’ye bugüne kadar atanmış olan kişi sayısı kaçtır ve görevleri nedir?” sorusuna verilen yanıt dikkat çekti.

AKP’nin İBB yönetimini kaybettiği 2019 yerel seçimlerinin ardından TCDD’ye geçen 9 belediye çalışanının hızla yükselerek, üst kadrolara atandığı öğrenildi.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin, idarenin mali hesaplarının görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda sorulan sorulardan bazılarına yanıt verildi. İdareye sorulan “31 Mart 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden TCDD’ye bugüne kadar atanmış olan kişi sayısı kaçtır ve görevleri nedir?” sorusuna verilen yanıt dikkat çekti.

Jet yükseliş

Yanıtlara göre, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce İSKİ yönetiminde yer alan Necmettin Acar, 1 Nisan 2020’de TCDD’de memur olarak işe başladı. Kariyer basamaklarını hızla tırmanan Acar, 8 Haziran 2020’de, TCDD’ye memur olarak girdikten yalnızca 69 gün sonra kurumda Bölge Müdürü oldu.

İşte yükseliş

İBB ya da İBB’ye bağlı şirketlerden ayrıldıktan sonra TCCD’ye geçen tek isim Acar olmadı. Belediyenin el değiştirmesiyle iş yaşamına TCDD’de devam eden diğer sekiz isim şöyle sıralandı:

– İSKİ’den ayrılan Hasan Aydın 16 Şubat 2021’de TCDD’ye geçerek Hukuk Müşaviri görevine getirildi.

– İSKİ’den ayrılan Veysi Çelik Haziran 2021’de TCDD’ye mühendis olarak girildi.

– Elektrik Mühendisi olan Haşan Pezük, 19 Kasım 2019’da TCDD Taşımacılık A.Ş.’de genel müdür olarak görevlendirildi.

– İBB’de görev yapan Abdullah Türkoğlu, seçimlerin ardından görevinden ayrılırken 11 Aralık 2019’da TCDD’de Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı görevine başladı.

– İETT eski personeli İsa Demir, 25 Ağustos 2020’de mühendis kadrosundan TCDD’ye yerleşti.

– İSKİ’den ayrıldıktan sonra 28 Eylül 2020’de TCDD’ye geçen Ahmet Ayaz, TCDD Teftiş Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürdü.

– Eski İSKİ çalışanı Ercan Atasever’in TCDD’de Birinci Hukuk Müşaviri Vekili görevinde olduğu bildirildi.

Güncel konulu diğer haberler