Takip Et

Ekoloji

Almanya’da koalisyon anlaşması: 2030’da kömüre veda

Almanya’da süren koalisyon görüşmelerinde tarafların 2030’da kömürden çıkma kararı aldığı bildirildi

Almanya’daki koalisyon görüşmelerinde nihayete yaklaşıldığı belirtildi. Koalisyon görüşmesi yürüten Yeşiller, Liberaller ve Sosyal Demokratların 2030’da kömürden çıkış konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Reuters’ın geçtiği habere göre, koalisyon görüşmelerindeki katılımcılar, yeni bir hükümet kurmak için müzakerelerde bulunan partilerin ortak bir anlaşma ile 2030 yılına kadar kömürü terk etmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Görüşmelere yakın bir kaynağa göre, üç partinin bir koalisyon anlaşmasını perçinlemenin son aşamalarında olduğunu ve anlaşmayı bugün sunmayı umduklarını söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, karbon nötr olma tarafına geçtiği bu günlerde, iklim politikası yeni hükümet için en yakın izlenen alanlardan biri oldu.

Reuters’e konuşan katılımcılar, üç partinin de 2040 yılına kadar gazdan elektrik üretiminin sona ermesi konusunda aynı fikirde olduklarını, ayrıca yeni yapılacak binalar için gazlı ısıtma sistemlerinin yasaklanacağını ve mevcut binalarda bulunan sistemlerin değiştirileceğini söyledi.

Katılımcılar, Avrupa Komisyonu’nun planlarındaki tarihe de denk geldiği gibi, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu otomobil satışlarının sona ereceğini beyan etti. Yeşiller, bu kararı daha erken bir tarihe almak istemişti.

Taraflar ayrıca “mavi” hidrojen kullanımının veya yeraltı, deniz altı depolama sahalarında tutulan CO2 emisyonları ve doğalgazı kullanarak hidrojen üretiminin de önünü açmak istiyor.

Koalisyondan çıkan bir başka çıktı ise, sanayi ve enerji politikasını kapsamına alacak şekilde güçlendirilmiş bir iklim bakanlığı kurulmasının ortak paydada istenmesi.

Ekoloji konulu diğer haberler