Takip Et

Güncel

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı: Çok sayıda gözaltı var

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınların duruşması öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı. En az 20 kadın darp edilerek gözaltına alındı

İstanbul Sözleşmesini savunan 33 kadın hakkında açılan davanın duruşması Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Filiz Kerestecioğlu’nun da katılımıyla duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapmak isteyen Ankara Kampanya Grubu’na polis saldırdı. 

Saldırıya, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü” sloganlarıyla karşılık verildi. En az 20 kadın darp edilerek gözaltına alındı. Saldırıya rağmen kadınların bekleyişi sürüyor. 

Gözaltına alınan kadınlar, araç içerisinde basın açıklaması yaptı. Buse Uçer, şu ifadeleri kullandı: “Tam da bu adaletsizliğe dikkat çekmek istedik. Bugün burada İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğumuz için yargılanıyoruz. Devlet bu Sözleşmenin 11. maddesine göre şiddetle ilgili istatistikleri toparlamak ve tedbirlerle ilgili bu verileri kullanmak durumundadır. Oysa devlet kadın cinayetleri hakkında gerçek verileri bizle paylaşmamakta. Bu konuda açıkça ortada olan delilleri dahi toparlayamamaktadır. Sözleşmenin uygulanması için o gün ben de pek çok kadın gibi sokaktaydım. 33 kadının gözaltına alındığı bu davada yargılanmaktan onur duyuyorum. Devlet bizi mahkum edemez biz AKP iktidarını mahkum edeceğiz.”

Güncel konulu diğer haberler