Takip Et

Güncel

Ankara’da gözaltına alınan kağıt atık işçilerine ‘hırsızlığa meyilliyim, örgütlere maddi destek sağlıyorum’ ifadesi için baskı

Ankara’da gözaltına alınan atık kağıt işçilerine, “Hırsızlığa meyilliyim” ve “Terör örgütlerine maddi destek sağlıyorum” yazılı ifade tutanakları imzalatılmak istendi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde atık kağıt topladıkları sırada gözaltına alınan 5 işçiye, karakolda “Hırsızlığa meyilli oldukları ve bu işten kazandıkları gelir ile terör örgütlerine maddi destek sağladıkları” yazılı ifade tutanağı imzalatılmaya çalışıldığı belirtildi. 

Tıklayınız: Ankara’da atık kağıt işçilerine gözaltı

Konuya dair bilgi veren gözaltına alınan işçilerden Fehmi Temel, kendilerine zorla bir belgenin imzalatılmak istendiğini ne yazdığını sorduklarında ise “Çevreye rahatsızlık verdiğiniz yazıyor” yanıtını aldıklarını belirtti. Durumu kabul etmediklerini vurgulayan Temel, ısrarın ve zorlamanın devam etmesi üzerine avukat talep ettiklerini belirtti.

‘İşçiler terörize edilmeye çalışılıyor’

İşçilerin talep etmesiyle karakola giden Avukat Yasin Gökberk, tutanağın, işçilere okutulmadan imzalatılmaya çalışıldığı bilgisini verdi. Gökberk, “Biz o sırada tutanağı gördük. İşçilerin terörle bağlantılı oldukları, örgütlere para gönderdiği, hırsızlık gibi suçlara meyilli oldukları gibi ifadeler yer alıyordu. İşçilere bu tutanak imzalatılarak suçlamaları kabul etmelerini sağlayacaklardı. Tabi biz bunu görünce tutanağı polislerin ellerinden almak için hamle yaptık. O sırada polisler vermek istemeyince bir arbede yaşandı ve tutanak yırtıldı” diye konuştu.

‘Hukuksuz bir gözaltı’

Zorla ifadenin imzalatılmak istenmesi üzerine polislerle tartıştıklarını belirten Gökberk, “Polislere işçileri burada daha fazla tutamazsınız, bir an önce serbest bırakın’ dedim. Bunun üzerine polisler, ‘O zaman Kabahatler Kanunu’nca para cezası uygulamak zorundayız’ diyerek 204 TL para cezası yazıp serbest bıraktılar” dedi.  

Cezaya itiraz edeceklerini vurgulayan Gökberk, gözaltı gerekçesinin hukuksuz olduğunu, hiçbir şikayet olmadığı halde işçilerin yoldan geçerken bir anda gözaltına alındığını aktardı. (MA)

Güncel konulu diğer haberler