Takip Et

Ekoloji

Antakya Arsuz halkı: Krom madeni istemiyoruz!

Antakya’nın Arsuz ilçesinde muhtarlar ve bölge halkı, yaşam alanlarında krom madeni istemediklerini belirterek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Krom madeni çıkarılması halinde sularımız kirlenecek, arazilerimizi sulayacak su bulamayacak; hatta temiz içme suyu kaynaklarımız tükenecektir. Ekolojik denge bozulacak, birçok canlının yaşam alanı olan, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan, endemik bitki çeşitliliği zengin Amonoslarda yaşam canlılar için son bulacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya Hüyük, Arpagedik, Arpaçiftlik, Hacıahmetli, Gözcüler, Çetillik, Uluçınar, Gökmeydan, Akçalı, Beyköy, Üçgüllük, Gülcihan, Kurtbağı, Madenli, Konacık, Tülek, Tatarlı, Avcılarsuyu, Nardüzü, Konarlı, Övündük ve Pirinçli mahalle sakinleri katıldı.

Açıklama metnini Hüyük mahallesi muhtarı Rıdvan Dural okudu. Dural açıklamada, “İlimiz, Arsuz İlçesi Hüyük, Arpagedik, Arpaçiftlik, Hacıahmetli, Gözcüler, Çetillik, Uluçınar, Gökmeydan, Akçalı, Beyköy, Üçgüllük, Gülcihan, Kurtbağı, Madenli, Konacık, Tülek, Tatarlı, Avcılarsuyu, Haymaseki, Aşağıkepirce, Kale, Karagöz, Şarkkonak, Cumhuriyet, Nardüzü, Konarlı, Övündük, Pirinçlik mahallelerinde kayıtlı ve bu mahallelerde ikamet eden vatandaşlarız. Bizler bu vatanın taşıyız, toprağıyız, suyuyuz, ormanıyız…Bizler geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan üreticileri, emekçileriyiz. Ormanlarımız ve su kaynaklarımız hayatımızın can damarıdır. Can damarlarımız olmazsa nasıl hayatta kalır, nasıl soluk alabiliriz?” dedi.

Açıklamanın devamında;                                                                                                                          

“Bizler; doğanın, ormanlarımızın, su kaynaklarımızın hoyratça yok edilmesi, kirletilmesi yaşanılmaz hale getirilmesi ve gençleştirme adı altında ormanlarımızın  genç yaşlı demeden tıraşlanarak  bitki örtüsü tahrip edilerek yok edilmesine karşıyız.                                                                

“Arsuz’un kayısı cenneti Kurtbağı Mahallesinde Demircan Krom Mad. İth. İhr. San.Tic.Ltd.Şti. tarafından yapılması planlanan ‘’Krom Zenginleşitirme Tesisi Projesi’’ ile ilgili ÇED süreci başlamıştır. Kayısı üretimiyle ön plana çıkan Kurtbağı’nda, bu projenin hayata geçirilmesi halinde üretim durma noktasına gelecek ,doğal yaşam zarar görecektir. Nardüzü Mahallesinde de yerleşim alanının merkezine kurulacak kimyasal atık depolama tesisi halkın sağlığını tehdit edecektir. Komşu mahallemiz olan Hacıahmetli Mahallesinde de krom ocağı genişletme ve zenginleştirme çalışmaları yapılmasını da beyan ettiğimiz gerekçelerle kabul etmiyoruz.                                                                                                         

“Bizler ; tarım ile geçimini idame ettirmeye çalışan, yıllık 30-40 bin ton limon ihracatı yapan, çeşitli meyve ve sebze yetiştiriciliği yapan  ve ekonomiye artı değer kazandıran üreticileriz. Krom madeni çıkarılması halinde sularımız kirlenecek, arazilerimizi sulayacak su bulamayacak;  hatta temiz içme suyu kaynaklarımız  tükenecektir. Ekolojik denge bozulacak, birçok canlının yaşam alanı olan, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan, endemik bitki çeşitliliği zengin Amonoslarda  yaşam canlılar için son bulacaktır.                                                                                                                         

“Hüyük Mahallesinin de içinde yer aldığı Arsuz’un 880 dönümlük arazisinin 2 parseli 3. Dereceden sit alanı olarak belirlenmiş olmasına rağmen, maden çıkarımı konusunda hala neden ısrarcı olduklarına bir türlü anlam veremiyoruz? Ayrıca Hüyük  Mahallesi ’’ Yaban Hayatını  Koruma ve Geliştirme Sahası ‘’ olarak da belirtilmiştir. Tüm bu  sıraladığımız gerekçeler neticesinde Mahallemizde Krom Madeni çıkarılmasını istemiyoruz. Hüyük Mahallesinde Krommer Maden Merkezi Nakliyat İhracat ve İthalat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı Projesinin ÇED Süreci 18 Mart 2021’ de halkın krom ocağı açılmasını istememesi üzerine ÇED Raporuna ‘’Toplantı açılmamıştır, yapılmamıştır’’ şeklinde tutanak tutulmuştur.                                                                                     

“Bizler; aşağıda imzası bulunan Arsuz  ilçesi muhtarları olarak, bu tutanağın halkın istek ve talepleri doğrultusunda değerlendirilmesini ve herhangi bir maden arama, çıkarma ,krom ocağı genişletme çalışmaları yapılmamasını, bu konudaki taleplerimizin yetkili kurum ve kuruluşlarca dikkate alınarak gereğinin yapılmasını talep ediyor; taleplerimiz gerçekleşene kadar sürecin ısrarlı takipçileri olacağımızı kamuoyuna  bildiriyoruz, saygılarımızla.”

Ekoloji konulu diğer haberler