Takip Et

Güncel

Avrupa’da Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik ile dayanışma eylemleri gerçekleştirilecek

Tutsak avukatlar Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik için yarın Avrupa’nın birçok ülkesinde hukukçu dernekleri tarafından Türkiye Büyükelçilikleri önünde eylem gerçekleştirilecek. Çağdaş Hukukçular Derneği de aynı gün saat 13.00’da Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması düzenleyerek Avrupa’da yapılacak açıklamalara ses verecek.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Avukat Barkın Timtik için Avrupa’nın birçok şehirde 16 Kasım’da (yarın) Türkiye Büyükelçilikleri önünde hukukçu dernekleri tarafından basın açıklaması düzenlenecek.

Çağdaş Hukukçular Derneği de yarın saat 13.00’da Çağlayan Adliyesi önünden basın Avrupa’da yapılan basın açıklamalarına destek açıklaması yapacak.

Ne olmuştu?

ÇHD ve HHB üyesi avukatlar hakkındaki dava 2013 yılında başladı. Dosyayı darbe girişiminden sonra ihraç edilen ve tutuklanan savcı ve emniyet görevlileri hazırladı.

Bu dava sürerken aynı delillerle bazı dernek üyesi avukatlara 2017 yılında bir operasyon daha düzenlendi. Bu operasyonun sonucunda İstanbul 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dava daha açıldı. Bu davanın bazı sanıkları ilk davada da yargılanıyordu.

2017’de başlayan davanın ilk duruşması Eylül 2018’de yapıldı. Beş gün süren ilk duruşmadan sonra mahkeme tutuklu bütün avukatları tahliye etti. Aynı gece savcı karara itiraz etti ve tahliye edilen avukatlar aradan 24 saat geçmeden tekrar tutuklama kararı verildi. Tahliye veren hakim de başka bir mahkemeye gönderildi. Mahkeme başkanlığına da hakim Akın Gürlek getirildi. Gürlek, avukatlar hakkında iddialarda bulunarak tutuklanmalarını sağlayan tanık Berk Ercan’ı soruşturma aşamasında tutuklayıp yargılama aşamasında da tahliye etmişti. 

Mahkeme, bu davada Mart 2019’da avukatlara ceza yağdırdı. Avukatlar toplamda 159 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Eylül 2020’de 14 avukat yönünden mahkumiyet kararını onadı. Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik’in İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla yargılandığını, 2017’deki dosyada ise ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığını anımsatan Yargıtay, bu kişilerin mahkumiyetini bozdu ve dosyaların birleştirilerek değerlendirilmesine hükmetti. Böylece yargılama sekiz yıl önce başlayan dosyada birleşti.

Dava kapsamında tutuklu yargılanan Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle 238 gün boyunca ölüm orucu tutmuş, 27 Ağustos 2020’de yaşamını yitirmişti. 

Güncel konulu diğer haberler