Takip Et

Güncel

AYM’den ihraç edilen akademisyenler lehine hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Barış İçin Akademisyenlerin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için ihraç edilen ve yurtdışı çıkış yasağı konulan akademisyenlerin önünü açacak bir ihlal kararı verdi.

Mahkeme, barış bildirisi imzacısı olduğu için hakkında “yurtdışı yasağı” bulunan ve burs kazanmasına rağmen yasak engeline takılan akademisyen Latife Akyüz’ün davasında “özel hayata saygı hakkı”nın ihlal edildiği kararını verdi.

Önce yasak sonra tahdit

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Latife Akyüz, bildiriye imza atmasının ardından yerel basının hedef gösterildi ve ertesi gün üniversiteden uzaklaştırıldı. 

Savcılığın başlattığı terör soruşturması kapsamında üniversitedeki odası polis tarafından basılarak aranan ve dijitallerine el konulan Akyüz hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İfade vermeye giden Akyüz, savcı tarafından tutuklamaya sevk edildi. Ancak Sulh Ceza Hakimliği, yurtdışı çıkış yasağı koyarak Akyüz’ü serbest bıraktı. İçişleri Bakanlığı bunun yanında Akyüz’ün pasaportuna tahdit de koydu.

Burs kazandı

Akyüz bu sırada Almanya’da risk altındaki akademisyenler için Philipp Schwartz İnisiyatifi’nin iki yıllık akademik bursunu kazandı.

Ancak pasaportuna konulan tahdit kararı olması nedeniyle gidemedi. Ayrıca Fransa’daki üç aylık başka bir programa da katılamadı. 

5 yıl sonra karar çıktı

Akyüz, yasağın kaldırılmaması üzerine avukatı Meriç Eyüboğlu aracılığıyla 2016’da AYM’ye başvurdu. 5 yıl sonra, 7 Eylül 2021’de başvuruyu ele alan AYM, Akyüz’ün yurt dışındaki akademik olanaklardan yararlanamaması nedeniyle özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Bu arada Akyüz, yargılama sonucunda beraat etti ve yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı. Ancak pasaportuna konulan tahdit halen sürüyor. AYM kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Akyüz hakkındaki son yasağın da kalkması bekleniyor.

Akyüz: Karar emsal olacak

DW Türkçe’den Alican Uludağ’a kararı değerlendiren Akyüz, bunun kendi durumunda olan akademisyenler açısından emsal olacağını kaydetti:

“Bizim yaşadığımız bütünlüklü bir süreç. O sürecin tamamında zaten hak ihlalleri zinciri olduğu için bu karar, o ihlallerden en azından bir tanesine emsal teşkil edeceğini düşünüyorum.”

Güncel konulu diğer haberler