Takip Et

Güncel

Barış çağrılarına yasak: İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerine yasak getirildi

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile İstanbul, Anakara, Eskişehir başta olmak üzere bir çok yerde yapılacak olan eylem ve etkinliklere valilikler tarafından yasak getirildi. Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ise yaptıkları açıklamalarla yasakları tanımadıklarını ve barışı haykırmak için alanlarda olacaklarını belirtti.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile İstanbul başta olmak üzere Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın bir çok yerinde etkinlikler düzenlenerek barış talebi dile getirilecek. Emek, Demokrasi, Barış güçlerinin çağrısını yaptığı eylem ve etkinliklere yönelik bir çok yerde keyfi gerekçelerle yasaklamalar getirildi. İstanbul, Ankara ve Eskişehir başta olmak üzere bir çok il’de 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliklerine Valilikler tarafından yasak getirildi. Emek, Demokrasi ve Barış güçleri ise yaptıkları açıklamalarla yasakları tanımayacaklarını ve barışı haykırmak için alanlarda olacaklarını belirtti.

Bakırköy Kaymakamlığı, 5 Eylül günü düzenlenecek Barış Mitingini yasakladı

Bakırköy Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve bazı illegal yapılanmalar tarafından, ilçemizde 05 Eylül 2021 tarihinde toplantı, gösteri yürüyüşü vb. etkinlikler düzenlenmesi için faaliyetler yürütüldüğü anlaşılmıştır. 01 Eylül 2021 Çarşamba günü İlçemizde düzenlenmek istenilen etkinliklere Kaymakamlığımızca izin verileceği, sonraki günlerde bu mahiyette yapılacak herhangi bir etkinliğe müsaade edilmeyeceği bildirilmiş ise de; sosyal medya ve çeşitli iletişim mecralarında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı eylem çağrılarının devam ettiği görülmüştür” denildi.

Açıklamanın devamında, “Kanuna aykırı eylem ve faaliyetlerle suç işlenmesinin önlenmesi, meydana gelebilecek olaylar ve telafisi mümkün olmayan sonuçların doğmasına engel olunarak, huzur ve güvenliğin, kamu düzeni ve kamu esenliğinin korunması amaçlarıyla Bakırköy İlçesi genelinde 02-06 Eylül 2021 tarihleri arasında her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, oturma eylemi vb. faaliyetler 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu uyarınca yasaklanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ankara’da 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine valilik engeli

Ankara Valiliği, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin bugün Anıtpark’ta saat 17.00’da gerçekleştirecekleri 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için belirledikleri saati kabul etmedi. Valilik mitingin saat 15.00’da yapılması yönündeki kararına yapılan itirazı mitinge saatler kala reddetti.

Gar meydanına çağrı

Valilik tarafından mitingin, günün en sıcak ve mesai saati olan 15.00’a çekilerek fiili olarak engellenmek istendiğini belirten Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, bugün Ankara Gar Meydanı’nda bir araya gelme kararı aldı. Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan duyuruda, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara Gar Meydanı’nda Barış Anıtı önünde basın açıklaması yapmak için 18.30’da buluşuyoruz. Barış için mücadele etmekten vazgeçmiyoruz” denildi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” sloganıyla herkesi saat 18.30’da Gar Meydanı’na çağırdı.

Eskişehir Valiliği’nden 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemine yasak kararı

Eskişehir Valiliği 1 Eylül Dünya Barış Günü öncesi kentteki tüm eylem ve etkinlikleri “sosyal medya platformlarında dezenformasyon çalışmaları yapıldığı” ve “COVID-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları” bahaneleriyle 15 gün süreyle yasakladı. Eskişehir’de daha önce de 7 Ağustos 2021 ve 21 Ağustos 2021 tarihleri arasında 15 gün süre ile yine “sosyal medya platformlarında dezenformasyon çalışmaları yapıldığı” bahanesiyle eylem ve etkinlikler yasaklanmıştı.

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Çarşamba günü, 18.30’da Ulus Meydanı’nda toplanma çağrısı yapmıştı.

Güncel konulu diğer haberler