Takip Et

Emek

Bayraklı Belediyesi işçileri: Örgütlü gücümüzü kullanacağız

TİS’te belirlenen haklarının verilmemesine ilişkin açıklama yapan Bayraklı Belediyesi işçileri, sorunlarının çözülmediği taktirde kitlesel eylem ve iş bırakma eylemi başlatacaklarını söyledi.

İzmir | Bayraklı Belediyesi işçileri, işyerlerinde yaşanan hukuksuzluklara karşı ve Toplu İş Sözleşme’nde yer alan maddelere uyulmaması nedeniyle Bayraklı Belediyesi Çamkıran Hizmet Binası önünde açıklama yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yönetici ve temsilcilerinin destek verdiği açıklamada “Örgütlü işçi yenilmez örgütsüz işçi köle işçidir” pankartı açıldı. İşçiler sık sık “Bayraklı işçisi direnişin simgesi”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. 

İşçiler adına açıklama yapan DİSK Genel-İş İzmir 6 Nolu Şube Sekreteri Muhsin Akıcı, işçilerin yaşadıkları hukuksuzluklar devam ederse iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Akıcı, yaşanan hukuksuzlukları şöyle sıraladı: “Yaklaşık 2 aydır Bayraklı Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin yaşadığı başta iş yeri değişiklikleri, yaşanan hukuksuz uygulamalar, çeşitli vasıflarda çalışan üyelerimizin vasıflarının verilmemiş olması, toplu sözleşme ile kazanılan tüm haklarımızın geriye dönük kısmının hala ödenmemiş olması, izin kullanırken ya da izin ücreti talep ederken yaşanan sıkıntılar bununla birlikte terfi bekleyen işçilerimizin terfileri ile ilgili çalışmaların aksatılması ve kadın üyelerimizin çalıştıkları is kodları dışında başka is yerlerinde çalıştırılmaya zorlandırılması sendika temsilcilerine yönetici ve üyelerimize yönelik tehdit ve baskılar söz konusu.”  

‘Örgütlü gücümüzü kullanacağız’

Kıyafetlerin eksik verilmesi, ayakkabıların istenildiği gibi getirilmemesi gibi birçok konuda sıkıntılar yaşadıklarını belirten Akıcı, konuların çözülmesi için bütün diyalog yollarının tükendiğini, sorunlara çözüm bulunamadığını ve kendilerine örgütlü güçlerini kullanmaktan başka çare bırakılmadığını ifade etti. Yaptıkları görüşmelerin sonuç vermediğini belirten Akıcı, sorunlarının çözülmemesi durumunda kitlesel eylem ve iş bırakma eylemi başlatacaklarını duyurdu. 

Genel-İş DİSK 6 Nolu Şube Başkanı Değer Yıldız da,  “Başta Toplu İş Sözleşmesi’nde imzalanmış maddelerinin uygulanmaması bunun yanında hukuka aykırı işlemlerin yapılması ile başlayan süreçte özellikle kadın emekçilerimiz üzerinden başlayan bir süreç var” dedi. Bayraklı Belediyesi’nde 10 yıldır Sosyal Hizmetler Kültür İşleri Müdürlüğü ve buna benzer idari binalarda çalışan kadınların bilinçli olarak dış birimlere sürüldüğünü dile getiren Değer, “Bu durum hukuki ve ahlaki değildir. Bunun hesabını mutlaka verecekler. Bayraklı Belediyesi işçileri olarak Bayraklı’nın gerçek sahipleriyiz, belediyeyi biz kurduk sokaklarını biz temizledik” ifadelerini kullandı. 

Yapılan açıklama çekilen halay ve alkışlar eşliğinde son buldu.

Emek konulu diğer haberler