Takip Et

Güncel

Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı

Gezi Direnişi’nde polisin attığı gaz fişeği ile hedef alınarak katledilen Berkin Elvan Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anıldı

Gezi direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulması sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anıldı.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, LÖB, Dev-Lis, LAF, Kaldıraç, Öğrenci Faaliyeti, Öğrenci İnisiyatifi’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

“Berkin burada biz buradayız”, “Berkin için adalet herkes için adalet” sloganlarının atıldığı anmada basın açıklamasını aile adına Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan okudu. Özge Elvan, “Bundan tam sekiz yıl önceydi. Oğlumuz, sekiz yıl önce bugün, polis tarafından hedef alınarak başından gaz fişeğiyle tam da bu sokakta vuruldu. Can güvenliğimizden sorumlu olan devlet ve devletin güçleri, oğlumuzu sekiz yıl önce bugün bizden kopardı. Oğlumuz 16 Haziran 2013’ten beri büyüdüğü, top oynadığı, okula gittiği bu mahalleye ve evimize bir daha dönemedi” dedi.

Berkin Elvan’ın tam 269 gün boyunca komada yaşam mücadelesi verdiğini hatırlatan Özge Elvan, “Berkin komada hayata tutunmaya çalışırken, failleri elini kolunu sallayarak gezmeye devam etti, ülkeyi yönetti, çıktığı miting meydanlarında ‘Emri ben verdim’ dedi. Oğlumuzu toprağa verdikten hemen sonra, o dönemin başbakanı şimdi ise cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, meydanlarda bizi yuhalattı. Bizi terörist diyerek hedef gösterdi. Oğlumuzun yasını tutmamız bile izin verilmedi” diye belirtti.

Berkin’i katleden Fatih Dalgalı hala görevde

Özge Elvan, “Biz sadece kan akmasın, silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin istedik. Ancak bağımsız olması gereken yargı mekanizması, sekiz yıldır kulaklarını çığlıklarımıza kapadı, gözleri acımızı görmez oldu, çocuk katilini koruyarak vicdanlarını ayaklar altına aldı. Oğlumuzu vuran katil Fatih Dalgalı, hapishanede olması gerekirken görevine devam etti. Tam sekiz yıldır görev yaptığı bölgeden haberler aldıkça endişeleniyoruz. Biliyoruz ki bu ülkede katiller devletin yetkili makamları tarafından korunuyor” diye konuştu.

Her ne kadar devlet ve organları katilleri korusa da Berkin Elvan için mücadele etmekten vazgeçmediklerini söyleyen Özge Elvan, “Beş yıldır sürüncemede olan bir dava ile karşı karşıyayız. Bir önceki duruşmada, mütalaa açıklandı. Oğlumuzu hedef alarak öldüren katilin ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Oğlumuzun katiline verilmek istenen bu ödül gibi cezayı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Berkin nezdinde katledilen tüm çocuklar için adalet istiyoruz”

18 Haziran Cuma günü saat 10.00’da, Çağlayan Adliyesi’nde yapılacak duruşmada kararın açıklanmasını beklediklerini kaydeden Özge Elvan “Ancak yargılamaya açık bir müdahale olduğu endişesini taşıyoruz. Daha önce bizi, avukatlarımızı, sanığı ve tanıkları doğrudan dinlemeyen bir heyetin kararı açıklamasını kabul etmiyoruz. Biz adalet istiyoruz, sadece tetiği çekenin değil emri verenlerin de adalet önünde hesap vermesini talep ediyoruz. Berkinimizin çocukluğunu, geleceğini ve hayallerini çalanların bir an önce hesap vermesini istiyoruz. Berkin nezdinde katledilen tüm çocuklar için adalet istiyoruz” dedi.

Ölüme karşı yaşamı savunmaya inatla ve ısrarla devam edeceklerini vurgulayan Özge Elvan “Çocuklar bir daha öldürülmesin diye katillerinin yargılanması için ısrarımızı sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki bir çocuğu öldüren katilin hesap vermesi, geride kalan tüm çocukların geleceğinin teminatı olacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Anne Gülsüm ile baba Sami Elvan ise 18 Haziran’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde saat 09.30’da görülecek karar duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Güncel konulu diğer haberler