Takip Et

Güncel

Bir hasta tutsak daha ölümle yüz yüze: Ailesini arayan hasta tutsak Abdulhalim Kırtay, bu hafta ölüm haberimi alabilirsiniz

Ailesini arayan hasta tutuklu Abdulhalim Kırtay, “İki gündür hücredeyim. Çok hastayım. Bana çok baskı kuruyorlar. Bu hafta ölüm haberimi alabilirsiniz. Hazırlıklı olun” dedi.

Şakran 2 Nolu T-Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan hasta tutuklu 73 yaşındaki Abdulhalim Kırtay, ailesini arayarak, durumunu anlattı. Kırtay’ın “Herdem Merwanî” isimli sanal medya hesabını kullanan kızı, babasıyla yaptığı konuşmayı adresinden paylaşarak, endişelerini dile getirdi. 

Bana baskı uyguluyorlar

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde, kızı, paylaşımında babası Kırtay’ın şu sözlerini aktardı: İki gündür hücredeyim. Çok hastayım. Bana çok baskı kuruyorlar. Bu hafta ölüm haberimi alabilirsiniz. Hazırlıklı olun.” 

Yapılan paylaşıma göre, baba ve kızı arasındaki telefon görüşmesi, bu sözleri sarf eden babadan gelen “ayyyy” sesi sonrası telefonun kapanmasıyla sona erdi. Kızı, yaptığı paylaşımla babası Kırtay’ın durumuna ilişkin kamuoyuna duyarlık çağrısında bulundu. 27 yılı aşkındır hapishanede olan ve birçok hastalığı olmasına rağmen tahliye edilmeyen Kırtay, birçok kez hastaneye götürülmesine rağmen tedavi edilmeden geri hapishaneye götürüldü.

Tedavi edilmedi

2018 tarihinde Burhaniye T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Kırtay’ın durumuna ilişkin Hayrettin Adak’ın gönderdiği mektup Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanmıştı. Adak, Kırtay’ın 16 Aralık 2018 tarihinde rahatsızlanarak cezaevi revirine kaldırıldığını yazmıştı. Kırtay’a cezaevi doktoru tarafından hemoroid teşhisi konduğunu ve ilaç verilerek yeniden koğuşa gönderildiğini aktaran Adak, ilaçların herhangi bir faydası olmadığı gibi Kırtay’ın ağrılarının da her geçen gün arttığını belirtti.

‘Bir iğne yapıp gönderdiler’

Kırtay’ın hastanede doktorun kendisiyle ilgilenmediğini hastane dönüşünde anlattığını belirten Adak, yaşananları gönderdiği mektupta şöyle aktarmıştı:

“Acildeki doktor ilk olarak arkadaşımızın şalvarına bakıp nereli olduğunu soruyor. Diyarbakırlı olduğunu söyleyince bir iğne vurup gönderiyorlar. Ertesi gün arkadaşımızın moraran testisleri patladı. Tekrar acile götürüldü. Fakat yine bir iğne vurulup gönderildi. Açık yaraya birebir müdahale edilmedi. Kan ve irin akıyor olmasına rağmen bir bez parçası bile vermemişlerdi. Arkadaşımız bu şekilde 2 gün bekletildikten sonra Pazartesi günü İzmir’deki hastaneye sevk edildi. Kısacası insanlık dışı bir durum yaşandı. Cezaevi idaresi, cezaevi doktoru ve Burhaniye Devlet Hastanesi, doktorlar Kürt olduğumuz için düşmanlığın da ötesinde bir durum sergilediler. Bu yaklaşımlara karşı idareyle görüşme taleplerimiz cevapsız bırakılmaktadır. Göz göre göre arkadaşımızın ölümü beklendi. Sadece acil olduğunu, revire gitmesi gerektiğini ancak 3-5 saat uğraşarak anlatabildik. Gardiyan bile acil hasta arkadaşımız için kendilerini çağırmamıza bağırarak, saygısızlık yaparak cevap verebilecek kadar keyfiliğe hakim olduğu bir durum söz konusu. Arkadaşımızın durumu ve karşılaştığımız uygulamalara karşı hukuki başvurularda bulunduk.”

Güncel konulu diğer haberler