Takip Et

Basın

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2020 yılında 62 gazetecinin görevi başında öldürüldüğünü açıkladı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2020 yılında 62 gazetecinin görevi başında öldürüldüğünü açıkladı. Guterres “2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü”nde video mesaj yayınladı. Guterres videoda, “Yanlışları araştıran ve doğruları söyleyen gazeteciler olmadan hiçbir toplum özgür olamaz” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü”nde video mesaj yayınladı. Guterres videoda, “Yanlışları araştıran ve doğruları söyleyen gazeteciler olmadan hiçbir toplum özgür olamaz” dedi.

62 gazeteci öldürüldü

2020 yılında 62 gazetecinin görevi başında öldürüldüğünü söyleyen Guterres, son yıllarda yolsuzluk ve insan hakları ihlallerini araştırırken öldürülen gazetecilerin sayısının arttığına dikkati çekti. Gazetecilere yönelik işlenen her 10 suçtan 9’unun cezasız kaldığını da belirten Guterres, gazetecilerin işlerini yaparken kaçırılma, sindirilme ve işkence gibi tehditlerle de karşı karşıya olduğuna işaret ederek, ülkelere gazetecilere yönelik suçları soruşturma ve cezasız bırakmama çağrısında bulundu.

Basın konulu diğer haberler