Takip Et

Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres’ten korona ve iklim krizi uyarısı: Uçurumun kenarındayız

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya liderlerine yeni tip koronavirüs salgını ve iklim krizi konusunda, “Tehlike çanlarını çalmak için buradayım. Dünyanın uyanması gerekiyor. Uçurumun kenarındayız” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), 76’ncı Genel Kurulu Görüşmeleri 100’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı. BM Genel Kurulu Görüşmelerinde konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, birçok konuda açıklamalarda bulundu. 

BM Genel Kurulu’na katılanlara, “Tehlike çanlarını çalmak için buradayım. Dünyanın uyanması gerekiyor. Uçurumun kenarındayız ve yanlış yönde ilerliyoruz” diyen Guterres, “Dünyamız hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı” ifadesini kullandı. Kovid-19 salgınından iklim krizine, Afganistan, Etiyopya, Yemen ve diğer ülkelerdeki krizlerden insan hakları ihlallerine, bilime yönelik saldırılardan aşı dağıtımındaki eşitsizliklere kadar birçok konuya değinen Guterres, “Dünyanın bazı yerlerinde son kullanma tarihi geçmiş, kullanılmamış Kovid-19 aşılarını çöpte görüyoruz. Bazı ülkelerde aşı bolluğu, diğerlerinde boş raflar. Zengin ülkelerin çoğunluğu aşılandı. Afrikalıların yüzde 90’dan fazlası hala ilk dozunu bekliyor.” diye konuştu.

Guterres, aşının rekor sürede bulunduğunu ancak dağıtımdaki eşitsizlikler yüzünden dünyanın “ahlaki ve etik anlamda başarısız olduğunu” söyledi.

Guterres, ayrıca şu an alınan kararların gençlere ve gelecek nesillere miras kalacağını ve bu yüzyılın sonuna kadar 10,9 milyar kişinin doğmasının beklendiğini belirterek, gelecek nesillerin kendi geleceklerini tasarlayabilmesi için Gelecek Nesiller Özel Temsilcisi atayacağını ve yeni bir BM Gençlik Ofisi kuracağını açıkladı.

Dünya konulu diğer haberler