Takip Et

Güncel

Boğaziçi’nde gözaltına alınan 43 öğrenci serbest bırakıldı, 2 öğrenci savcılığa sevk edilecek

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınıp yerine Prof. Dr. Naci İnci’nin atanmasından sonra da devam ediyor. Kampüste dün nöbet çadırı kurmak isteyen öğrencilere ÖGB ve çevik kuvvet saldırmış ve saldırı sonucu 45 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerden 43’ü serbest bırakılırken iki öğrenci ise savcılığa sevk edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde atanmış rektörü protesto ettikleri için kampüsten ağır şekilde darp edilerek gözaltına alınan 45 öğrenciden 43’ü emniyetten serbest bırakıldı. 2 öğrencinin ise savcılığa sevk edildiği açıklandı. Serbest bırakılan öğrenciler “Biz şimdi gözaltından çıktık, hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur” notuyla sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı.

‘Mücadele umuttur’

Öğrencilerin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Kayyumun da içinde olduğu binanın önünde 10 aydır yaptığımız gibi çadırımızı açmak, okulumuza anti demokratik bir şekilde tepeden indirilen ve intihalleriyle, hukuksuzluklarıyla meşhur kayyum iktidarını protesto etmek için oradaydık. Üzerimize saldıran onlarca güvenlik görevlisi yetmedi ki okulumuza 4 gözaltı aracı, yüzlerce çevik (polis) öğrenci servisleriyle geldiler. Naci (İnci) onları sakince camdan izlerken bu polisler bizleri darp edip, boğazlarımıza sarılıp, toplam 45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini gözaltına almış, yüzlercemizi de okulumuzun bahçesinde kovalamıştır. Biz şimdi gözaltından çıktık. Hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur.

Milletvekili Boğaziçi’ne alınmadı

HDP Milletvekili Hüda Kaya da öğrencilere destek olmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne geldi fakat güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmadı. Kaya, “Milletvekiliyim, benim girişimi engelleyemezsiniz. Bu yaptığınız doğru değil, kendinize gelin” dedi. Görevliler ise Kaya’ya “Ne emir aldıysak onu uyguluyoruz” diye yanıt verdi.  

Güncel konulu diğer haberler