Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri 857’nci hafta açıklamalarında Hüseyin Aydemir için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, 857’nci hafta açıklamalarında 1995’tye gözaltında kaybedilen Hüseyin Aydemir için adalet istedi.

1995’te Lice’de gözaltına alınan 34 yaşındaki 6 çocuk babası Hüseyin Aydemir için adalet isteyen Cumartesi Anneleri, sorumluların adil bir biçimde hesap vermesini sağlamak zorunda olduklarını söyledi.

Cumartesi Anneleri 857’nci hafta basın açıklamalarında, “857 haftadır devleti yönetenlere ve kamuoyuna sesleniyoruz: Herkesin huzur içinde yaşayacağı demokratik bir Türkiye inşası için önce yakın ve uzak tarihte yaşanan başta zorla kaybetmeler olmak üzere her türden insan hakları ihlalleri ile yüzleşmek, cezasızlığı sonlandırmak ve sorumluların adil bir biçimde hesap vermesini sağlamak zorundayız. 857 haftadır “yurttaş olmanın bir gereği olarak hukuk olmayan bir hukuk, mahkeme olmayan mahkemeler, hukuki olmayan hükümler üreten bu keyfi sisteme karşı hukukun üstünlüğünü savunmak zorundayız” diyerek kamuoyunun karşısına çıkıyoruz. Koşullar ne kadar ağır olursa olsun, umutsuzluğa kapılmadan 857 haftadır bunun için mücadele ediyoruz. 857. haftamızda gözaltında kayıp olgusunu “Kayıp demek ölümle yaşam arasında olmak demek. Ne ölmüş ne de yaşıyor demek. Geride kalanlar için de bir sarkaç misali ölümle yaşam, umutla yas arasında gidip gelmek demek!” diye tanımlayan Aydemir Ailesi’nin 26 yıllık arayışına, bekleyişine tanıklık edeceğiz.”

“Aydemir sürekli güvenlik güçlerinin hedefindeydi”

Cumartesi Anneleri 1995 yılında gözaltında kaybedilen Hüseyin Aydemir’in kaybedilmesiyle ilgili olarak,  “Aydemir, 19 Ekim 1995 sabahı memleketlisi ve yakın arkadaşı Fehmi Tosun’un Avcılar’daki evine gitti. İki arkadaş birlikte kahvaltı ettikten sonra saat 10:00 sıraları evden çıktılar ve bir daha geri dönemediler. Onların Aksaray’da sivil polisler tarafından gözaltına alındıklarını öğrenen aileleri tüm yasal yollara başvurdu. Her yerde oğullarını arayan Aydemir Ailesi onun polisler tarafından Ankara’ya götürüldüğü, Ankara emniyetindeyken de askeri yetkililerce teslim alındığı bilgisine ulaştı. Ancak ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. Hüseyin Aydemir ve arkadaşı Fehmi Tosun’un gözaltına alındığı devletin bütün kademelerince inkâr edildi. Hukuk işletilmedi. Onların akıbetlerinin açığa çıkartılmasını, suçun faillerinin yargılanmasını sağlayacak etkinlikte soruşturmalar yürütülmedi. Zamanaşımı gerekçe gösterilerek dosyalarında takipsizlik kararı verildi.” bilgisin verdi.

Tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz!

“857. haftamızda Hüseyin Aydemir’in akıbetinin açığa çıkartılması ve işlenen bu insanlığa karşı suçun şüphelilerinin tespit edilerek haklarında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi talebimizi yineliyoruz” diyen Cumartesi Anneleri son olarak şu açıklamalarda bulundu: “Kaç yıl geçerse geçsin; Hüseyin Aydemir için, tüm kayıplarımız  için, adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 158  haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

Güncel konulu diğer haberler