Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri Murat Aslan için adalet istedi: Failler biz hayattayken yargılansın

Gözaltında kaybedilen Murat Aslan için adalet isteyen Cumartesi Anneleri, “Devlet eliyle işlenen ve ispatlanan ilk cinayetti ama buna rağmen davamız reddedildi. Biz hukuksal mücadelemizin sonuna kadar arkasındayız. Umarım biz hayattayken adil bir yargılama yapılır” dedi.

Cumartesi Anneleri, “Failler belli kayıplar nerede” sloganıyla gerçekleştirdikleri eylemlerinin 846’ncısını pandemi nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi. Eylemde bu hafta 1994 yılında gözaltında kaybedilen Murat Aslan’ın akıbetine dikkat çekildi.

Eylemde ilk konuşan Murat Aslan’ın kardeşi Fatma Aslan, kayıplarını arama hikayesini paylaşarak, “Devlet eliyle işlenen ve ispatlanan ilk cinayetti ama buna rağmen davamız reddedildi. Biz hukuksal mücadelemizin sonuna kadar arkasındayız. Umarım biz hayattayken adil bir yargılama yapılır. Umarım dünya üzerinde hiçbir anne kaybettirilen evlatlarını aramak zorunda bırakılmaz. Faili meçhul olarak kalmış bu cinayetlerin güz yüne kavuşmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Selahattin Demirtaş’ın İHD Şube Başkanı olduğu dönemde Murat Aslan dosyası ve mezar açılma süreçlerini yakından takip ettiği belirtilen eylemde, “4 yılı aşkın süredir hukuksuz bir biçimde özgürlüğünden mahrum bırakıldığı içi Murat Aslan dosyası ile ilgili bilgi veremiyor. Bizlerde bu vesile ile bir kez daha soruyoruz avukatımız Selahattin Demirtaş neden tutuklu?” ifadeleri kullanıldı.

Avukat Sezgin Tanrıkulu ise dava sürecini aktararak, “İnsanlığa karşı olanlar suçlar cezasız kalmayacak. Bir gün mutlaka ama mutlaka ki çok uzun bir zaman değil tüm bu suçluları yargı önüne çıkarıp adil bir şekilde hesap soracağız” dedi.

Eylemde bu hafta ki basın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından, Eren Ertin okudu.

Amed’te ailesi ile birlikte yaşayan Murat’ın 10 Haziran 1994 tarihinde elektrik faturasını yatırmak için evden çıktığını ve iki arkadaşı ile birlikte sokakta yürürken beyaz toros marka araca zorla bindirilerek kaçırıldığı bilgisini aktaran Eren, “Ev telefonunu arayan bir kişiden oğlunun kaçırıldığı bilgisini alan baba İzzettin Aslan, hemen olay yerine gitti. Esnaf ve orada bulunanlarla görüştü. Oğlunun ellerinde telsiz bulunan ve kendilerini polis olarak tanıtan dört kişi tarafından zorla beyaz bir torosa bindirilerek götürüldüğünü öğrendi. Olaya tanıklık edenler korktukları için müdahale edemediklerini söyledi” dedi.

‘Murat JİTEM tarafından kaçırılarak katledildi’

Ailenin tüm kurumlara başvurduğunu ancak Murat’a dair hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını vurgulayan Eren, olaydan 10 yıl sonra JİTEM mensubu Abdülkadir Aygan’ın Ülkede Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan itiraflarını hatırlatarak, JİTEM’in Murat’ı kaçırdığını ve katlettiğini ayrıca Murat’ın kaçırılma anında JİTEM Diyarbakır Bölge Komutanı Abdülkerim Kırca’nın bizzat orada olduğunu  bilgisinin yayınlandığını ifade etti.

‘Bulunan kemiler Murat’a aitti’

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Abdülkadir Aygan’ın itiraflarında yer alan bölgelerde inceleme başlattıklarını ve itirafların inceleme ile doğrulandığını belirten Eren, “İzzettin Aslan avukatları ile birlikte Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Körtük Köyü’ndeki söz konusu mezarın açılmasını talep etti. 19 Nisan 2004 günü mezar açıldı. Toprağın yaklaşık 15 cm. altında yanık izlerini taşıyan kemiklere ulaşıldı. Kemik örnekleri kimliklendirme çalışması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.  9 Eylül 2004 tarihli Biyoloji İhtisas Dairesi’nin düzenlediği raporla kemiklerin Murat Aslan’a ait olduğu kesinleşti” diye belirtti.

Murat’ın ailesinin, dönemin OHAL ve jandarma yetkilileri dahil 30 kişi için suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Eren,  “Suçun nasıl ve kimler tarafından işlendiği nesnel kanıtlar ve tanıklıklarla desteklendi. Murat Aslan’ı kaçıran, işkence ile sorgulayan, infaz eden, bedenini yakarak kaybedenler açığa çıktı ancak tüm bunlar hukuki bir sonuç doğurmadı” diyerek,  devletin yetkili makamlarına etkin soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünü yerine getirme çağrısında bulundu.

Güncel konulu diğer haberler