Takip Et

Güncel

Dersim Barosu Hozat’ta çıkan orman yangınına ilişkin suç duyurusunda bulunacağını duyurdu

Dersim’in Hozat ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edilmesini isteyen Dersim Barosu, suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Dersim Barosu Yönetim Kurulu, 18 Ağustos’ta Hozat ilçesine bağlı Kurukaymak köyünde bulunan Koçeri mezarasında askeri operasyon sonrasında çıkan ve devam eden yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Hozat ilçesinde devam eden yangına derhal öncelikle havadan ve karadan müdahale edilmesi istendi.

Açıklamada, Dersim’de daha önce çıkan orman yangınları hatırlatılarak, “Ülkemiz de ve ilimizde de ne sebeple olursa olsun ormanlarımızın yanması ve yakılmasını doğru bulmuyoruz ve normal olarak karşılamıyoruz. Halkımıza, kamuoyuna ve basına çağrımız inancımızın, tarihimizin ve kültürel mirasımızın doğamızın ve yaşam parçamızdan acılar yükselirken cümle canlıya, kurda kuşa sahip çıkılmasıdır” denildi.

Sürecin takipçisiyiz

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizin en önemli florastik ve faunastik zenginliğini barındıran coğrafyamızda orman yangınları kültürel, inançsal ve doğal miras sahalarımızı yoğun şekilde tahrip etmektedir. 6831 sayılı Orman Kanunu; 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri ile hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi hukuksal zorunluluktur. Dersim Barosu Yönetim Kurulu olarak hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ve suç duyurusunda bulunacağımızı da bildiriyoruz.”

Güncel konulu diğer haberler