Takip Et

Güncel

Dersim, Bitlis ve Şırnak’ta yangınlar devam ediyor

Dersim, Bitlis ve Şırnak’ta çıkan orman yangınları devam ediyor.

Bitlis’te Ava Weqfê (Buzlupınar Dinlenme Tesisleri) bölgesinde orman yangını çıktı. Sabah saatlerinde başlayan yangın giderek yayılırken, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yangına müdahale ediliyor. 

Söndürme ekiplerinin yetersiz olması nedeniyle yangın hala kontrol altına alınamadı.

Şırnak

Şırnak’ın Besta bölgesinde bulunan Qurta Xanê noktasında dün çıkan yangın sürüyor. Herhangi bir müdahalede bulunulmayan yangının operasyona çıkan askerler tarafından çıkarıldığı belirtiliyor. Yangın bölgesine gidip müdahale etmek isteyen yurttaşlar askerler tarafından “yasak bölge” olduğu gerekçesiyle engelleniyor. Besta’nın Girêbestkê bölgesinde de orman yangını çıktı. Yangının halen sürdüğü belirtildi. 

Öte yandan Besta bölgesinde bulunan Mêhrîna köyünde ormanlık alanda 5 gün önce helikopterin bombalanması sonucu çıkan yangının ise kendiliğinden söndüğü belirtildi.

Dersim

Dersim’in Hozat ilçesinde 17 Ağustos’ta askeri operasyon sonucu Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda başlayan orman yangını, Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı. Kamuoyunda oluşan tepkiler sonucu 13 gün sonra müdahale edildi. Ancak rüzgarın etkisiyle yangın yayılarak devam ediyor.

Pülümür Vadisi’nde bulunan Roj Deresi’nde 3 gündür süren yangına ilişkin ise şu ana kadar herhangi bir müdahalenin yapılmadığı öğrenildi.

Güncel konulu diğer haberler