Takip Et

Kadın

Dersim Kadın Platformu: Şengal’de, Maraş’ta, Antalya’da katledilen kadınlar isyanımızdır!

Kadınlara yönelik şiddeti protesto eden Dersim Kadın Platformu yaptığı açıklamada; “AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor” değerlendirmesinde bulunarak “Şengal’de, Maraş’ta, Antalya’da katledilen kadınlar isyanımızdır” ifadeleri kullanıldı.

Dersim Kadın Platformu tarafından Dersim merkez Sanat Sokağı’nda kadın cinayetlerine karşı açıklama yapıldı. Açıklamayı yapan Handan Kahraman Şanlı, “Erkekler onlar sırf ‘hayır’ dediği için, kendilerinden boşandığı ya da ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürüyor” dedi.

Erkeklerin bu cesareti, erkek egemen kurumlardan ve AKP iktidarından aldığını söyleyen Şanlı “AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddet, cinayet, kadına ve çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının artarak devam ettiğini söyleyen Şanlı, “Her gün yeni bir kadın cinayetine uyanıyoruz. Antalya’da, vahşice boğularak öldürülen Azra Gülendam Haytaoğlu beş parçaya ayrılıp, valizle ormana gömüldü. İzmir’de öğretmen olarak görev yapan Emine Gökkız tatil için gittiği Maraş’ta dolaşmaya çıkmış ve geçtiğimiz günlerde ormanlık alanda cesedi bulunmuştur. Yine dün ilimizde havuzlu bir kafede 16 yaşında bir çocuk askeri bir personelin tacizine maruz kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Şanlı şöyle devam etti: “Erkek şiddetine karşı önlem alınması çağrılarımıza kulak tıkayan iktidar, bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadın katliamlarına zemin hazırlamıştır. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdi. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekilenler, kadına yönelik şiddeti teşvik etmişlerdir.”

IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Ezidi’yi soykırıma maruz bırakmasının 7. yıldönümü olduğunu hatırlatan Şanlı, “3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Ezidi, soykırıma uğramış, o gün 6 bin kadın ve çocuk esir alınmış, 400 bin Ezidi zorla göçertilmiştir. Esir alınan kadın ve çocuklara cinsel işkence uygulanmış, köle pazarlarında para karşılığında satılmış, zorla din değiştirmeye maruz bırakılmıştır. IŞİD çetelerinin özellikle Ezidi kadınlara uyguladığı bu yöntemler, Ezidi kadınların şahsında kadın iradesini teslim alma ve biat ettirme politikasının bir devamıdır” dedi. (DUVAR)

Kadın konulu diğer haberler