Takip Et

Güncel

Devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar ve emek örgütlerinden HDP saldırısına tepki: Sorumlu iktidardır!

HDP İzmir İl Örgütü’ne düzenlenen ve Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirdiği saldırı ardından devrimci demokrat yurtsever kurumlar ve emek örgütlerinden açıklamalar geldi. Yapılan saldırının failinin AKP/Erdoğan iktidarı olduğu ifade edildi.

HDP İzmir İl Örgütü’nü basıp, binayı ateşe veren silahlı saldırgan Onur Gencer, rehin aldığı parti üyesi Deniz Poyraz’ı katletti. Saldırgan olayın ardından gözaltına alındı. Sol parti ve kurumlar, yayınladıkları açıklamalarla olayı kınadı, siyasi iktidarın sorumluluğuna işaret etti.

SMF: Saldırının sorumlusu iktidar ve onun kukla yargısıdır

Sosyalist Meclisler Federasyonu yaptığı açıklamada; “AKP- MHP- Vatan Partisi faşist-ırkçı ittifakının, tüm saldırılarına karşı halkımızı HDP ile en yüksek derecede dayanışmaya ve sokakta mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. HDP İzmir il örgütüne yapılan saldırının sorumlusu iktidar ve onun kukla yargısıdır” dedi.

Partizan: Deniz Poyraz’ın Katili PATRON-AĞA Devleti!

Partizan yaptığı açıklamada; “HDP İzmir İl binasına yönelik gerçekleştirilen saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi faşist TC Devletinin topyekün saldırı dalgasının bir ayağıdır. Saldırılara karşı direnerek, mücadele ederek kazanacağız.” ifadelerine yer verdi.

ESP: Gün sokaklara çıkma günüdür!

Ezilenlerin Sosyalist Partisi yaptığı açıklamada; “Gün; faşizmin saldırganlığına, iç savaş politikalarına, ezilenlerin, gençlerin ve kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini kanla bastırma siyasetine karşı HDP’yi sahiplenme, antifaşist birleşik mücadeleyi kuşanma ve sokaklara çıkma günüdür.” ifadelerine kullandı.

Devrimci Parti: Hesap sormaya çağırıyoruz.

Birleşik Devrimci Parti açıklamada, “HDP İzmir il binasında bir parti çalışanı, iktidarın HDP’ye dönük katliam çağrılarına uyan bir kişi tarafından katledildi. Tüm ezilenleri HDP’yi sahiplenmeye ve sokakta bu çete düzeninden hesap sormaya çağırıyoruz. Artık geri gidilecek bir adım dahi kalmamıştır! Hesap soralım!” dedi.

BMG: HDP’yi savunalım, faşizmi yenelim

Birleşik Mücadele Güçleri, açıklamada; Tüm HDP binalarını savunmaya, olası provokasyonlara karşı mahallelerde, kent merkezlerinde hazırlıklı olmaya, eylemlerle tepki göstermeye davet ediyoruz. Bizim sırtımızın duvara dayanması değil, pisliğe batmış bu rejimin ipini çekmek için sokağa, eyleme, direnişe!” çağrısını yaptı.

Sol Parti: Hedef göstermenin ve düşmanlığın sonucu

SOL Parti, saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. “HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı kınıyoruz” denilen açıklamada, “Bu saldırı, HDP’yi hedef gösteren nefret ve düşmanlık dilinin bir sonucudur. Birarada yaşamı tahrip eden etnik ayrıştırmaya, baskı ve saldırılara karşı kardeşlik için omuz omuza” görüşlerine yer verildi.

EMEP: Alçakça bir provokasyon

Yaşanan saldırı ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Emek Partisi (EMEP) “HDP’ye düzenlenen silahlı saldırıda parti çalışanı ve HDP üyesi olduğu açıklanan #DenizPoyraz hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı alçakça bir provokasyondur ve en sert şekilde kınıyoruz.” dedi.

Halkevleri: Tek sorumlu saldırgan değil, biliyoruz

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük de, Twitter hesabından açıklama yaparak, “HDP’ye yapılan bu saldırı kabul edilemez. Sorumlular bir an önce hesap vermelidir. Biliyoruz ki tek sorumlu silahlı saldırgan değil, ona bu cesareti veren, Kürt düşmanlığından vazgeçmeyen, HDP’yi hedef haline getirenlerdir. Saldırılara karşı HDP’nin yanındayız. Geçmiş olsun” dedi.

TKP: AKP temsilcileri ve İçişleri Bakanlığı sorumlu

Saldırı ardından açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi de, AKP temsilcilerinin ve İçişleri Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu söyledi.

TİP: İktidar, ortakları ve içişleri bakanı azmettiricidir

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de, saldırı ardından yaptığı açıklamada, “İktidarın kirli eylemlerine ve gözdağına teslim olmayacağız” denildi.

TMMOB başkanı Koramaz: Saldırı tüm toplumu hedef almaktadır

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, saldırı ardından yaptığı “HDP’yi hedef alan saldırıyı kınıyoruz. Irkçı-faşist saldırganlığa karşı bir arada kardeşçe yaşamı savunacağız!” başlıklı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

HDP İzmir İl Binasını hedef alan silahlı saldırıyı kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ın yakınlarına ve tüm HDP camiasına başsağlığı diliyoruz.

Bu saldırı, sadece HDP İl Binasını ve HDP örgütlülüğünü değil, bu ülkede demokrasiden, barıştan, kardeşlikten yana tüm toplum kesimlerini hedef almaktadır.

Bu alçak saldırının faillerine cesaret veren şey, iktidar sahiplerinin tüm topluma egemen kılmaya çalıştığı düşmanlık iklimidir. İktidarın HDP’yi düşmanlaştırmaya, terörize etmeye yönelik sistematik politikaları, medya aracılığıyla topluma ektikleri kin ve nefret tohumları olayların bu noktaya gelmesinde etkili olmuştur. Siyasi iktidarı, toplumu birbirine düşürmeye yönelik bu ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı dilden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Tüm provokasyonlara ve saldırılara rağmen bu toplumdaki barış ve kardeşlik kültürünün çok derin köklere sahip olduğunu biliyoruz. Tüm toplumu, HDP’yi ve HDP’lileri hedef alan bu ırkçı-faşist saldırganlığa karşı birlik olmaya, bir arada kardeşçe yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

DİSK: Demokrasiyi ve geleceğimizi hedef aldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Kışkırtıcı, ayrıştırıcı siyasetle iktidarı koruma yolu Türkiye’yi karanlığa sürüklemeye devam ediyor. İzmir HDP binasını hedef alan ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı, demokrasiyi ve geleceğimizi hedef almaktadır. Saldırıyı lanetliyor, başsağlığı diliyoruz” dedi.

KESK: Zemin hazırlayan söylem ve politikaları kınıyoruz

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) da,” İzmir’de HDP İl binasına yönelik bu sabah gerçekleşen saldırıyı, bu saldırıya zemin hazırlayan söylem ve politikalar kınıyor, saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” dedi.

Açıklamada, “Faillerin ve arkasındaki güçlerin yakalanarak gerçek adalet önünde hesap vermesini talep ediyor, KESK olarak devreye sokulan örgütlü kaos planına karşı emek, barış ve demokrasi mücadelemizi yükselteceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Güncel konulu diğer haberler