Takip Et

Güncel

Devrimci Parti üyesi Halil Göktürk Kahraman tutuklandı

Hakkında 34 yıl hapis cezası verilen ve yakalama kararı çıkarılan Devrimci Halil Göktürk Kahraman tutsak edildi

15 Ağustos 2016 günü Mersin Devrimci Parti üyelerine yönelik operasyon kapsamında 14 kişi ile birlikte tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ve 12 Nisan 2021 günü hakkında 34 yıl hapis cezası ile yakalama kararı çıkarılan Devrimci Parti Mersin eski il yöneticisi Halil Göktürk Kahraman, 9 Temmuz 2021 günü Marmaris’de yapılan polis operasyonu ile tutsak edildi.

Ne olmuştu?

Mersin’de 15 Ağustos 2016 günü Devrimci Parti yöneticileri ve üyelerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan ve aralarında MYK üyelerinin de bulunduğu 18 partiliden 14’ü tutuklanmıştı.

Bir süre tutuklu kalan, dönemin Devrimci Parti MYK üyeleri Serkan Kaya, Ezgi Harbelioğlu, PM üyesi Direnç Tuna, İl Başkanı Sami Gözen, İl yöneticileri Yusuf Gözen, Bejna Güney, Dilan Özer, Halil Göktürk Kahraman, Akdeniz İlçe yöneticileri Düzgün Okutan, parti üyeleri, Hüseyin Emre Geniş, Mihriban Altun, Mehmet Yaray, Devrim Ali Avcu, Ali Ahmet Şarman’ın yargılandığı dosyada 12 Nisan 2021 günü karar açıklandı.

Mersin 7. ACM’de görülen karar duruşmasında toplamda 130 yıl hapis cezası verildi.

Örgüt üyeliği, çeşitli eylem isnatları ve örgüt propagandası kapsamında yapılan yargılamada “örgüt üyelikleri” kapsamında ceza üst sınırı uygulanırken, devrimcilere, 34 yılla, 1 yıl 6 ay arasında değişen toplamda 130 yılı bulan hapis cezaları verildi.

Karar sonrası dönemin MYK üyesi Serkan Kaya ve dönemim Mersin il yöneticisi Halil Göktürk Kahraman hakkında tutuklamaya yönelik, yakalama kararı çıkarılmıştı.

Güncel konulu diğer haberler