Takip Et

Emek

Direnen Cargill işçisi kazandı: Bin 280 gün sonra işçiler çoğunluk tespit belgesini aldı

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden 14’ü sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle direniş başlatmıştı. Aradan geçen 1280 gün sonra işçiler çoğunluk tespit belgesini aldı. Cargill işçileri fabrika önünde yaptıkları açıklamada; “İyi niyet göstergesi olarak eylem çadırımızı kaldırıyoruz. Karşılığında sizlerden Bakanlığın çoğunluğuna itiraz etmeden ve sizleri bugünlere getiren emekçilerin sendikalı olma hakkına saygı göstererek, sendikamızla müzakere kapısını artık açmanızı talep ediyoruz.” çağrısında bulundular.

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden 14’ü sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle direniş başlatmıştı. Tekgıda-İş Sendikası ve Cargill işçileri bugün Bursa Orhangazi Cargill fabrikası önünde yaptıkları basın açıklamasında bakanlıktan çoğunluk tespit belgesini aldığını duyurdu. Basın açıklamasına Sosyalist Meclisler Federasyonu, Demokratik Kadın Hareketi ve Dersim Dernekleri Federasyonu’da destek verdi.

Cargİll emekçisinin 2014 yılında Türkiye sendikal hareketinde mücadeleci yapısıyla İşçi sınıfına her zaman umut olmuş Tekgıda-iş Sendikası’nı seçerek 2018 yılında örgütlenmesini tamamlamış, sendikamız tarafından Çalışma Bakanlığına yetki başvurusu talebinde bulunulduğu hatırlatılan basın açıklamasında “Cargill işvereni sendikal örgütlenmeyi engellemek İçin önce sudan sebeplerle çoğunluk tespit başvurumuza İtiraz etmiş, bununla da yetinmeyip başvurumuzdan tam bir ay sonra 14 arkadaşımızı İşten çıkarmış ve bahane olarak da, kota fazlalığı ve daralmayı göstermiştir. Oysa hepimiz biliyoruz ki aynı dönemde üretim kapasitesi ve yatırımlarım artırmıştır. İşten çıkarılmış arkadaşlarımız İse sendikal örgütlenmedeki öncü işçilerdir. Geçmişte ödül belgeleri verilen arkadaşlarımız maalesef sendikalı olmak istedikleri için işten atılmışlardır.

Tüm bu hukuksuzluklara ve baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmeyen sendikamız işten çıkarılan arkadaşlarımızla birlikte fabrika önünde eyleme başlamış, sendikal mücadelede eşine az rastlanır bir mücadele vererek 1280 gün yaz, kış, yağmur, çamur demeden direnerek örgütsüz emekçilerin umudu olmayı başarmışlardır.” ifadelerine yer verildi.

1280 günlük direnişin ardından tespit belgesini aldık

1280 günlük direnişin ardından devletin ilgili bakanlığından çoğunluk tespit belgesinin alındığı ifade edilen açıklamasında; “1280 gündür tüm hukuksuzluklara ve baskılara boyun eğmeyen Cargill emekçisi, Tekgıda-iş Sendikası çatısı altında yine güçlü bir şekilde birleşerek mücadelesinden asla vazgeçmediğini tüm dünyaya gösterdi” denildi.

Sendika ile müzakere kapısını artık açın

Fabrika önünde ki eylemi geçici bir süreliğine durdurduklarını ifade eden Cargill İşçileri, “İyi niyet göstergesi olarak eylem çadırımızı kaldırıyoruz. Karşılığında sizlerden Bakanlığın çoğunluğuna itiraz etmeden ve sizleri bugünlere getiren emekçilerin sendikalı olma hakkına saygı göstererek, sendikamızla müzakere kapısını artık açmanızı talep ediyoruz.

Cargill şirketini emekçileriyle birlikte sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlayabiliriz. Aksi takdirde çoğunluk belgesi almış bir sendika olarak, fabrika önünde tekrar başlatacağımız eylemler Genel Müdürlüğünüzü de kapsayarak devam edecek, yurt İçinde ve yurt dışında tüketimden gelen gücümüzü de sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Geçmişte Olduğu gibi üyelerimizin hak ve çıkarlarım sonuna kadar korumakta kararlıyız. Çünkü üyelerimizin hak ve çıkarlan patronların İnsafına bırakılamayacak kadar kıymetlidir.” dedi.

Emek konulu diğer haberler