Takip Et

Güncel

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den Kadıköy’de eylem: “Halka değil katillere barikat”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) ortak çağrısıyla bir araya gelen Devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar Kadıköy’de HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıyı ve HDP’li Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) ortak çağrısıyla bir araya gelen kitle HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıyı ve HDP’li Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etti.

Kurumlar eylem alanına üzerinde “Faşizme karşı omuz omuza” yazılı pankartla yürüyüş yaparak geldiler.

Eylem alanında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Halka değil katillere barikat” sloganı atıldı. Alana gelen yaklaşık 100 kişi “Biji berxwedana HDP”, “Şehid namırın” sloganları attı.

Faşist saldırıda katledilen ve bugün İzmir’de sonsuzluğa uğurlanan HDP’li Deniz Poyraz için “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

“HDP halktır halk burada”

HDP’lilerin alan girmesi polis tarafından engellenince “Çetelerden hesabı halk soracak”, “Bu pisliği ancak devrim temizler”, “Seçimle değil devrimle gidecek” sloganları atmaya başladı. HDP’lilerin alana girmesine izin verilene kadar basın açıklamasına başlanmayacağı duyuruldu.

Bu sırada yapılan konuşmada “O silahı ona kim vermiştir? O silahla oraya nasıl girmiştir? Bir soruşturma açılmış mıdır? Bu cinayetin bu katliamın ortağı kimdir?” soruları soruldu. Eylemciler, “Katil devlet hesap verecek” sloganı attı. Devamında “HDP binasından arkadaşlarımızın gelebilmesi için buradan da çağrıda bulunalım. Halka değil katillere barikat” denildi.

Oturma eylemi başladı

Polis, HDP’lileri eylem alanına sokmayınca kitle alkışlarla oturma eylemine başladı. Kısa süreli oturma eyleminin ardından HDP’lilerin eylem alanına girmesine izin verildi. HDP’liler “HDP halktır halk burada”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla alana giriş yaptı.

“Berkin Elvan ölümsüzdür”

Bugün sonuçlanan Berkin Elvan davasında katil polis Fatih Dalgalı’nın 16 yıl “ceza” almasına tepki gösteren kitle “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.

Polisten saldırı

HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan faşist saldırıyı protesto etmek için Kadıköy’de toplananlara polis saldırdı.

Kadıköy’deki açıklamanın ardından Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na çıkmak isteyen eylemcilere polis izin vermedi. Polis eylemcileri kalkanlarla engellemeye çalıştı.

Güncel konulu diğer haberler