Takip Et

Güncel

Durumu kötüye giden ağır hasta tutsak Devrim Ayık’ın serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu bu haftaki eylemlerinde, geçirdiği ameliyatlar sonucu bağırsaklarının bir bölümü alınan, bir gözünü kaybeden, diğer gözü 30 derece miyop ve yüzde 76 engelli hasta tutuklu Devrim Ayık’ın tedavisinin engellendiğini belirterek, serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumunu kamuoyuna yansıtmak amacıyla düzenlediği “F Oturumu” eyleminin 493’üncü haftasında Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Devrim Ayık’ın durumuna dikkati çekti. Eylem, pandemi nedeniyle derneğin sanal medya hesabı üzerinden yapıldı. 

Bu haftaki açıklamayı yapan İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Meral Nergis Şahin, artan salgın tehlikesi ve önlemlerin yetersizliğine değindi. Şahin, “Koşulları nedeniyle, en riskli alanlar arasında ilk sıralarda yer alan hapishanelerdeki, bulaş ve tedavi durumu ise, mahpuslardan gelen yüzlerce şikayetin gölgesinde bilinmezliğini korumaktadır” diye belirtti. 

Salgın sürecinde tedavi hakkına erişememeleri nedeniyle hasta tutukluların ölümle burun buruna bırakıldığını söyleyen Şahin, “Kovid bulaş riski yanında, keyfi uygulamalar, hak gaspları, İmralı ve tüm hapishanelerde ağırlaştırılan tecride karşı 26 Kasım’da başlayan açlık grevleri; yetkililerin hukuka aykırı uygulamalarda diretmesi nedeniyle halen devam etmektedir. Bu durum mahpusların sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturmaktadır” dedi.

Yaşamı tehdit altında

Eylemlerinin 493’üncü haftasında ağır hasta tutuklu Devrim Ayık’ın durumuna dikkat çekeceklerini ifade eden Şahin, 2015 yılında tutuklanan Ayık’ın hala Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde tutulduğunu söyledi. Ayık’ın ilerleyen Crohn hastalığının tedavisi hapishanede sağlanamadığı için 2019 yılı Ekim ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını hatırlatan Şahin, ancak tedavisi süreci sürdürüldüğü sırada yeniden tutuklandığını belirtti. Şahin, “Hastalığının ilerlemesi üzerine 17 Mart 2020 tarihinde yeniden tahliye edilmiş ancak, tedavisi tamamlanmadan Ocak 2021’de yine tutuklanarak Edirne F Tipi Hapishanesi’ne götürülmüştür” dedi.

Ayık’ın Crohn hastalığı nedeniyle iki kez ameliyat olduğunu ve bağırsaklarının bir bölümünün alındığını aktaran Şahin, Ayık’ın ailesinin yaşadığı Antalya yerine Eskişehir’e götürüldüğünü dile getirdi. Şahin,  Ayık’ın 15 Nisan’da ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde ise şu bilgileri paylaştığını aktardı: “Yeniden tutuklandıktan sonra götürüldüğü Edirne ve Eskişehir hapishanelerinde hastalığının hızla ağırlaştığını, Eskişehir’e ilk getirildiğinde, rutubetli ve böceklerle dolu bir karantina koğuşunda tutulduğunu ve sevk sırasında yolda su dahi verilmediğini, 2 Nisan 2021 tarihinde yapılan kolonoskopiden sonra, doktoru tarafından hastalığın daha da ağırlaştığı, acilen tedavi ve uygun beslenmenin sağlanması gerektiği söylenmiş olmasına rağmen, hapishane idaresinin adım atmadığını, bu nedenle sağlığının ve yaşamının tehdit altında olduğunu belirtmiştir.”

Tahliye çağrısı 

Ayık’ın annesiyle yaptığı son görüşmeyi aktaran Şahin, “2006 yılında geçirdiği kaza sonucu bir gözünü kaybeden ve diğer gözde ciddi derecede görme kaybı olan, 30 derece miyop tespit edilen ve yüzde 76 engelli raporu verilen Devrim’in; karantina koğuşundan normal koğuşa götürüldüğünü ancak henüz tedavisinin başlatılmadığını, buna gerekçe olarak raporlarının Edirne F Tipi Hapishanesi’nden henüz gelmemesinin gösterildiğini, tedavisine başlanmaması nedeniyle sağlığının giderek kötüleştiğini belirtmiş. Avukatı ile birlikte süreci hızlandırmaya çalıştıklarını ancak Devrim’in hapishanede kalmasının yaşamını risk altına soktuğunu, mahkemesi devam ettiğinden tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi ve tedavisinin dışarıda sürdürülmesi ile yaşama tutunabileceğini söyleyerek, serbest bırakılması için duyarlılık ve destek çağrısında bulunmuştur” ifadelerini kullandı. 

Şahin, Ayık başta olmak üzere tüm hasta tutukluların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması çağırısında bulundu. 

Güncel konulu diğer haberler