Takip Et

Kadın

“Ekmeğin küçüldüğü, şiddetin büyüdüğü bu karanlık tablo, milyonlarca kadını aynı sorunların tarafı haline getiriyor”

Dersim Kadın Platformu, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” vesilesiyle basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında “Ekmeğin küçüldüğü, şiddetin büyüdüğü bu karanlık tablo, milyonlarca kadını aynı sorunların tarafı haline getiriyor. Kadınların “artık yeter” duygusu büyüyor.” İfadelerine yer verildi.

Dersim Kadın Platformu, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” vesilesiyle Dersim Seyit Rıza Meydanı’dna basın açıklaması düzenledi.

“Bu yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Gününü ağır bir ekonomik çöküşün ortasında, yoksulluk kamburu sırtımızda büyür, geçim imkansızlaşır, işsizlik korkusu bir karabasan gibi üstümüze çökerken karşılıyoruz.” denilen açıklamada,  “Evdeki şiddet, sokaktaki şiddetle, işyerindeki şiddet, siyasetteki şiddetle iç içe artıyor, iktidarın kadınların haklarını her gün tırpanlayan hamleleriyle pervasızlaşıyor, önlemsizliğin ve cezasızlığın yarattığı teşvik iklimi kadına yönelik şiddeti vahşileştiriyor.” İfadelerine yer verildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararıyla iptal edilmesi şiddet faillerini cesaretlendirdiği ifade edilen açıklamada, “Kadınların kağıt üstündeki en küçük haklarının dahi ortadan kaldırılması için iktidar adeta bir savaş ilan etmiş durumda. Adalet yok, hukuk yok, kadınların başvurup cevap alabilecekleri, destek bulabilecekleri devlet kurumlarının kapısı kadınların yüzüne çarpıyor.” İfadelerine yer verildi.

“Neredeyse iki yıldır Gülistan Doku’dan haber alamıyoruz”

İki yıldır Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan haber alınamadığının altı çizildiği açıklamada, “Kürt kadın siyasetçiler, kadın kurumları bu kadın düşmanı politikalardan en çok pay alanlardan oluyor. Kayyımlar eliyle tasfiye edilmeye çalışılan kadın kurumları, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda iktidarın nasıl bir yol haritası çizdiğini de gösteriyor. Şiddet her yerde katmerlendiği gibi kentimizde de katmerleniyor. Neredeyse iki yıldır Gülistan Doku’dan haber alamıyoruz. Kentimizde fuhuş çetesi gibi önemli iddialar gündeme geliyor. Bu iddiaların araştırılması ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi

Diğer taraftan Afganistanlı kadınlar hayatlarını savunmak için mücadele ederken ve “Taliban’ı tanımayın” derken, Afganistan’daki Taliban’la inanç olarak bir farklarının olmadığını söyleyen iktidar cihatçı terör örgütü temsilcilerini resmi davetle ülkeye çağırıyor. Kadınların haklarına göz dikileceğini adeta ilan ediliyor

 Ülkede seçim gündemi iki kutup arasına sıkıştırılırken, geleceğimiz hakkında tartışmalar sürdürülürken halkın, kadınların, gençlerin iradeleri yok sayılıyor. Her derdin çözümünü sandığa havale edenler, “hele bekleyin, biz başa gelince çözeceğiz” diye sükût telkin edenler, biriken öfkeyi söndürmenin, başka bir hayat için verilecek mücadelenin önünü almanın hesabındalar. Kadınlar için açlık, yoksulluk, işsizlik, şiddet, taciz, cinayetler, hak gaspları “hele bekleyelim” diyecek boyutu çoktan geçti. Ekmeğin küçüldüğü, şiddetin büyüdüğü bu karanlık tablo, milyonlarca kadını aynı sorunların tarafı haline getiriyor. Kadınların “artık yeter” duygusu büyüyor.

 Çare arayışı, mücadele eğilimi güçleniyor. Birlik olmak, dayanışmak, buluşmak, tepki göstermek, yan yana gelmek artık hayatta kalmanın tek çıkar yolu. Mücadele, yaşamak için tek seçenek. Tüm kadınları şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin, eşitsizliğin karşısında bu tek seçeneğin bir parçası olmaya, evlerden sokaklara, işyerlerinden okullara bulunduğumuz her alanda mücadele etmeye çağırıyoruz.

Kadın konulu diğer haberler