Takip Et

Dünya

Ekvador, Julian Assange’ı vatandaşlıktan çıkardı

Ekvador, İngiltere’deki bir hapishanede tutulan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a 2018’de verdiği vatandaşlığını iptal etti

Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Pichincha Mahkemesi’nde önceki gün WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın vatandaşlığının iptaline ilişkin dava görüldü. Mahkeme, Assange’a 2018’de verilen vatandaşlığın iptaline karar verdi.

Ekvador adli makamları kararı Assange’a resmi olarak iletti. Ekvadorlu yetkililer, Assange’ın vatandaşlık mektubunda birçok tutarsızlık, farklı imzalar, muhtemelen belgelerde değişiklik ve ödenmemiş ücretler olduğunu ifade etti.

Assange’ın avukatı: Dava esasa uygun yürütülmedi

Assange’ın avukatı Carlos Poveda, yaptığı açıklamada, Assage’ın vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin davanın esasa uygun yürütülmediğini ve müvekkilinin duruşmaya katılmasına izin verilmediğini söyledi.

Assange’ın mahkeme tarihinde sağlık sorunları yaşadığını ve özgürlüğünden yoksun olduğunu anımsatan Poveda, bir üst mahkemeye başvurarak kararın ayrıntılı açıklamasını talep edeceğini kaydetti.

Poveda, vatandaşlığı geri alırken haklara saygı duyulması ve kanuni prosedürün izlenmesinin uyruğun öneminden daha üstün olduğunu ifade etti.

Dünya konulu diğer haberler