Takip Et

Güncel

Erdoğan/AKP iktidarının aynası TÜGVA: Yolsuzluk, hırsızlık, istismar, rant, çürüme ve kokuşmuşluk

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) bir dönem görev yaptığını ifade eden bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan ve TÜGVA’nın bürokraside, yargıda, emniyette ve orduda kadrolaşmada önemli bir rolünün olduğuna dair iddiaları oluşturan belgeleri yayımladı. Belgelerde torpil iddialarının yanı sıra KHK’ler ile Fethullahçıların elinden alınan yurt binalarının yandaş vakıf ve derneklere peşkeş çekildiğine ve çeşitli valilik ve belediyelerden vakfa para aktarıldığına dair iddialar da var. TÜGVA, iddiaları yalanlarken konu Meclis gündemine de taşındı

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) bir dönem görev yaptığını ifade eden bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan ve TÜGVA’nın bürokraside, yargıda, emniyette ve orduda kadrolaşmada önemli bir rolünün olduğuna dair iddiaları oluşturan belgeleri yayımladı.

E-posta yoluyla kendisine ulaştırılan belgeleri Twitter hesabından paylaşan Cihan, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘Paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi. Cihan’ın paylaşımında bir dönem TÜGVA’da yer aldığını, sonrasında bu “torpilin” gündeme gelmesiyle vakıftan ayrıldığını iddia eden bir kişinin attığı e-postanın ekran görüntüsü mevcut.

Yurtlara “çökme” iddiası

Belgelerde yalnızca torpil iddiaları yok. KHK’ler ile Fethullahçıların elinden alınmış yurtların Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), İlim Yama Cemiyeti (İYC) ve İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) gibi yandaş vakıf ve dernekler arasında paylaştıklarına dair iddialar da mevcut. Cihan paylaşımında “Yapılanma tügva’dan ibaret değil. Örneğin yurtlara çökmek için 7 oluşum toplantı yapıyor. Liste hazırlanıyor, talepler iletiliyor, sonra aralarında paylaşım yapılıyor. İlk listede 821, ikincide 285 bina var. Yani öğrenciler yurt bulamazken meğer mevcut binalar bunlara dağıtılmış” ifadelerini kullandı.

TÜGVA’dan yalanlama

İddiaların ardından TÜGVA, Twitter hesabından yayımladığı video ile iddiaları yalanladı. Videoda, yayımlanan belgelerin kurmaca olduğu iddia edilirken “Belgeler varsa yargıya başvurun” denildi.

Eski TÜGVA çalışanından itiraf: Hepsi doğru

Gelecek Partisi Van İpekyolu İlçesi Kurucu Başkanı Tamer Özsoy, TÜGVA’da bir dönem yöneticilik de yaptığını söyleyerek sosyal medya üzerinden paylaşılan TÜGVA belgelerinin doğru olduğu itirafında bulundu.

Özsoy, Halk TV’den İsmail Saymaz’ı etiketleyerek “Geçmişte Tügva da yöneticilik yapmış biri olarak söylüyorum ne yazıkki hepsi doğru. Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler. Bu daha bir kısmı. Genel merkez de kurulan şirketten haberiniz var mı?” diye sordu.

TÜGVA’nın devletin neredeyse tüm kurumlarına listeler üzerinden isim yerleştirdiğini gösteren belgeler sonrası kurum “yalanlamada” bulunmuştu. Öte yandan söz konusu paylaşımı yapan Özsoy, 2018 Haziran ayında TÜGVA Van İl Temsilciliğine getirilmişti.

‘AKP içinden aldığım bilgiye göre TÜGVA listeleri doğru’

Bilal Erdoğan’ın istişare kurulunda yer aldığı TÜGVA’nın tüm kamu kurumlarına referansla isim yerleştirdiğine ilişkin sosyal medyadan paylaşılan belgelere ‘doğrulama’ geldi.

AKP’nin gençlik içindeki operasyon vakıflarından TÜGVA’nın referans olduğu kişilerin ordu, emniyet ve diğer kamu kurumlarına yerleştirildiğine ilişkin sosyal medya üzerinden paylaşılan belgelere dair TÜGVA’dan yalanlama gelmişti.

Eski bir TÜGVA çalışanının Metin Cihan’a ilettiği belirtilen söz konusu belgeler sosyal medya üzerinden paylaşılırken, Halk TV’den İsmail Saymaz “Benim AK Parti içinden de TÜGVA’ya yakın olduğunu bildiğim noktalardan aldığım bilgi bu listelerin doğru olduğu yönünde” açıklamasında bulundu.

Eski TÜGVA yöneticisinden devlette kadrolaşma itirafı: ‘Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde TÜGVA’lı var’

TÜGVA’ya ilişkin ortaya çıkan haber ve iddiaların ardından derneğin eski yöneticilerinden Tamer Özsoy, devlette kadrolaşma olduğunu ifade ederek “Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde TÜGVA’lı var” dedi.

Yılladır devletle ilişkisine dair birçok iddia yer alan TÜGVA’nın eski yöneticilerinden Tamer Özsoy da, gündeme gelen iddiaları doğrulayarak başka detayların da olduğunu belirtmişti.

Özsoy, TÜGVA belgelerine ilişkin paylaşımında “Geçmişte TÜGVA’da yöneticilik yapmış biri olarak söylüyorum ne yazık ki hepsi doğru. Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler. Bu daha bir kısmı. Genel merkezde kurulan şirketten haberiniz var mı?” sözleriyle İsmail Saymaz’ın haberini alıntılayarak açıklama yapmıştı. 

‘AKP Genel Merkez ve yakınları üzerinden TÜGVA’ya ayrıcalık tanınıyor

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’a açıklamalarda bulunan Özsoy, yayımlanan belgelerin gerçek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Paylaşılan belgelerin tamamı doğru. Üstelik bunlar da işin görünen kısmı. Hemen size bir örnek vereyim. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde çalışanların hepsi TÜGVA referanslarıyla oraya yerleşen kişiler. Bunu kendim birebir biliyorum. Tanıyorum yani oradakileri. Başkan Enes Eminoğlu, önce bu belgeler sahte dedi ama biraz önce katıldığı yayında ‘İçeriden sızdırılmış’ ifadesini kullandı. Açık bir şekilde AKP Genel Merkez ve onların yakınları üzerinden TÜGVA’ya ayrıcalık tanınıyor. Bir kesime çalışma, bir kesimi tatmin etme durumu var. Ben yönetici olduğumda kendim şahit oldum.”

‘Ne kadar para girişi oluyor açıklasınlar’

TÜGVA’nın masraflarının belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklar tarafından sürekli olarak karşılandığını söyleyen Özsoy, “Mesela bir şirket var deniyor. Bu da yurt masraflarını karşılamak içinmiş. Evet olabilir ama bu şirkete iş adamları para aktarıyor mu? Belli taahhütler karşılığında neler aktarılıyor, ne kadar para girişi oluyor hepsini açıklasınlar o zaman” dedi.

İl temsilcilik binalarının belediyelerden alındığını belirten Özsoy, şöyle devam etti:

“Adalar’daki mevzu çok tartışıldı. TÜGVA Genel Merkezi binası nasıl yapıldı? O kadar para nasıl alındı? Bunları cevaplasınlar. Hemen örnek vereyim, bedelsiz olarak kiralanan Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep il temsilcilikleri var. Yurtları geçtim, buralar nasıl bedelsiz olarak alındı peki?”

‘Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde TÜGVA’lı var

Özsoy, TÜGVA’lıların devlette birçok yerde kadrolaştığından bahsederken özellikle Adalet Bakanlığı’na önem verildiğini dile getirerek, “Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde, sadece benim tanıdığım TÜGVA’lı var. Bu isimler vakıf üzerinden buralara getirildiler. Emniyet’te ne kadar var bilmiyorum ama bekçi alımlarında da TÜGVA’nın çok ciddi bir rolü olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

TÜGVA Başkanı itiraf etti

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu da bugün katıldığı Cüneyt Özdemir’in programında Metin Cihan’ın yayımladığı belgeler hakkında itiraf gibi sözler sarf ederken “İçerden belgeleri almış ya bu adam, sızdırmış. Kendisine yedek yapmış ve şu anda ifşa ediyor” dedi.

Güncel konulu diğer haberler