Takip Et

Güncel

Erdoğan Bayraktar’ın “Dosyamda ne varsa hepsi doğrudur” itirafına takipsizlik

17-25 Aralık sürecinde istifa eden Bakan Erdoğan Bayraktar’ın “Dosyamda ne varsa hepsi doğrudur, hem tapeler hem teknik takip” sözlerine ilişkin ‘soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip, doğrudur” sözlerinin soruşturulmasına yer olmadığına karar verdi.

Başsavcılık, 27 Eylül tarihli kararında “aynı olayla ilgili daha önce soruşturma yapıldığını” belirtti. Bayraktar’ın açıklamalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), bu sözlerin “yeni delil” niteliğinde olduğunu belirtip karara itiraz etti.

İtiraz dilekçesinde, “Savcılığın, ikrar ve itiraflara dair maddi gerçekliği araştırmaya lüzum görmediği ve göz ardı ettiği” ifade edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de tanık olarak dinlenmesi istendi.

İtiraza ilişkin açıklama yapan HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Tacettin Çolak, “Yeni delille birlikte o soruşturma dosyalarının yeniden açılması gerekiyordu. Bu dosyayı kapatan savcılar da suç işlemişlerdir” dedi.

HKP, Bayraktar’ın yanı sıra eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak”, “zimmet”, “irtikap”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. 

Bayraktar ne demişti?

17-25 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarında adı geçen, dosyası bulunan dört bakandan biri olan Erdoğan Bayraktar, 29 Ağustos’ta Diken’den Altan Sancar‘a verdiği söyleşide şu ifadeleri kullanmıştı:

“Biz 17-25 Aralık operasyonu içinde bulunduk, oradaki operasyonda bize de dosya yaptılar, benim dosyam var. Suçlu olanın cezasını çekmesi lazım, ama şu anda geldiğimiz noktada Allah beni kayırdı ve kurtardı. Şu anda çok iyiyim, atmaca gibiyim.

İşin siyaset tarafına beni fazla sokma. Dosyam var, dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir.

“Benim çocuklarımdan tutuklanan olmadı. Benim dosyamdan kimse tutuklanmadı. Dosyamda Cemil Çiçek (eski başbakan yardımcısı), yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, ‘Erdoğan dosyasını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların dosyası başka, bunun dosyası başka’ dedi. Ama beni de o dosyanın içine soktular.”

Güncel konulu diğer haberler