Takip Et

Güncel

Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edilen avukatın davasında takipsizlik kararı

Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edilen avukat Sertuğ Sürenoğlu davasında takipsizlik kararı çıktı

İstanbul’da 13 Nisan 2019’da avukat Sertuğ Sürenoğlu, Ortaköy’de trafiğin durması üzerine otobüsten inerek yürümeye başladı. Yolun kesildiğini gördü. Otelde düğün olduğunu öğrendi. Polislere “Bir düğün için bu olur mu?” diye sordu. O sırada yoldan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu geçiyordu. En az 6-7 polis, Sürenoğlu’na saldırdı.

Bir araca bindirilen Sürenoğlu düğünün olduğu Çırağan Sarayı’na götürüldü. Sürenoğlu araçta da darp edildi. Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğine dair bir rapor imzalatılmak istendi. Sürenoğlu reddetti. “Seni Boğaz’a atarız, kimse bulamaz” diye tehdit edildi, zorla imzaladı. Darp raporu almak isteyen Sürenoğlu üç hastane gezdi, 10 doktorla görüştü. Savcı tutuklama istedi, mahkeme ise ev hapsi şartıyla bıraktı. Sürenoğlu hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılan dava kısa sürede düştü.

Çevredeki bir kişinin çektiği görüntülerde ve bilirkişi raporunda hakarette bulunmadığı ortaya çıktı.

Savcının soruşturma yapabilmesi için valilikten izin alması gerekti. Müfettiş, Sürenoğlu’na zorla imzalatılan tutanaktaki iki memurun ifadesini aldı. “Soruşturma izni verilmesine gerek yok” dedi. Vali raporu kabul etti. Mahkeme valinin kararını kaldırdı. Yeni gelen savcı ise sadece Cumhurbaşkanlığı aracının içerisindeki kamera kaydını istedi.

Savcı, araç içi kamera kaydı olmadığı için, diğer polislerin ifadesine başvurmadan ‘müştekinin şüpheliler tarafından görevin gerekleri dışında kasten yaralandığına dair kamera kaydı veya tanık beyanı dahil somut delil bulunmadığı…’ ifadesini kullanarak şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Güncel konulu diğer haberler