Takip Et

Güncel

ESP’ye yönelik operasyon Kadıköy’de protesto edildi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne yönelik operasyona karşı Kadıköy’de basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına birçok devrimci, demokrat, yurtsever kurum katıldı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul ve Antalya’da birçok üyelerinin gözaltına alınmasını Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelerek protesto etti. “Bize gücünüz yetmez” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” sloganları atıldı. Açıklamaya birçok sivil toplum örgütü de destek verdi.

‘Mücadeleyi büyüteceğiz’

Her yıl Eylül ile birlikte partililerine ve üyelerine dönük gözaltı operasyonlarının düzenlediğini belirten Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Hivda Selen, operasyonun Türkiye ve Kürdistan halkının mücadelesine dönük olduğunu söyledi. Bu tür operasyonlara karşı geri adım atmayacaklarını dile getiren Selen, mücadelelerini büyüteceklerini kaydetti.

Terörist kim?

Devletin devrimcileri ve sosyalistleri “terörist” olarak göstermeye çalıştığını belirten Selen, “Ancak biz burada herkesin önünde teröristin kim olduğunu anlatalım; onlar Berkin Elvan’ı sokak ortasında katledenler, Hacı Lokman Birlik’i katledip panzer arkasında sürükleyenlerdir, bizler ise Berkin Elvan ve Hacı Lokman Birlik için mücadele edenleriz. Saldırılarınız bizi asla yıldıramayacak. Saldırılarınız burjuva iktidarının yıkılmasını geciktirme saldırısıdır. Sizin yerle yeksan olmanızı bu saldırılar engelleyemeyecektir” diye konuştu

Amacına ulaşmıyor

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise, “Hep aynı şeyi söylüyoruz. Hep aynı inadı haykırıyoruz; siz bize saldırdıkça kendi rolümüzü, kendi görevimizi yeniden ve yeniden hatırlıyoruz. Siz bize saldırdıkça mayamızı direnişle, dayanışmayla ve devrim iddiasıyla büyütüyoruz. Siz bize saldırdıkça geleneklerimize, tarihimize, köklerimize yeniden dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Halklara karşı yürütülen savaşa, sömürgeciliğe karşı olduklarını ve bunun mücadelesini her yerde sürdüreceklerinin altını çizen Tümüklü, “Bu coğrafyada işçi sınıfının sömürüsüne karşı, iş cinayetlerine karşı sosyalizm bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz. Her 10 Eylül geldiğinde devrim uğruna sosyalizm uğruna halkların eşitliği ve özgürlüğü uğruna düşenleri andığımız, onları uğurladığımız için bize saldırıyorsunuz. O geleneği, devrim şehitlerinin her birine uygulamaya devam edeceğiz” diye belirtti.

Güncel konulu diğer haberler