Takip Et

Güncel

F Oturumu: Ağır hasta tutsak Semiran Erbağ serbest bırakılsın

F Oturumu bu haftaki eylemlerinde, Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan ağır hasta tutsak Semiran Erbağ’ın durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu,  482’nci haftasına ulaşan “F Oturumu” eylemini gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan ağır hasta tutsak Semiran Erbağ’ın (33) durumuna dikkat çekildi. 

Hapishanelerdeki koşulların tutsakların yaşamlarını tehdit eder boyuta geldiğini söyleyen Komisyon üyesi Ferit Barut, pandemi sürecinde bulaşın önlenmesi maksadı ile uygulanan karantina, ziyaret, iletişim ve posta haklarına getirilen kısıtlamaların ciddi hak ihlallerine neden olduğunu belirtti. Ferit, “Yine tecrit uygulamasına ve hak gasplarına karşı sürdürülen açlık grevi, 200 günü aşmış olmasına rağmen, çözüme dair adımlar atılmaması, mahpusların yaşam haklarına ağır tehdit oluşturmakta, yetkililerden acil çözüm beklenmektedir” dedi. 

Serbest bırakılmaları için çağrı yapıldı

Açıklamanın devamında 3 yıl önce tutuklandığı belirtilen hasta tutsak Semiran Erbağ’a ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Erbağ; yüksek tansiyon, mide ve bağırsak iltihabı, eklem iltihabı, kemik erimesi ve kalp damarlarında daralmaya bağlı hastalıkları nedeniyle yoğun halsizlik, ani bayılma, ellerde titreme, ileri derecede reflü  gibi ciddi sağlık sorunları yaşamakta, haftada iki ya da üç kez acil müdahale için hastaneye götürülüp getirilmektedir.  Semiran Erbağ gibi yüksek tansiyon hastası olan ve bundan kaynaklı daha önce felç geçiren annesi, ‘Kızım hasta tutuklu, her gün hastaneye götürüyorlar ama hapishane koşullarında yeterli tedavi olanakları  yok. O kadar çok zayıflamış ki tanıyamıyorum bile. Hapishanelerden cenazelerin çıkmaması için hükümete çağrıda bulunuyorum; Tüm hasta tutukluları serbest bırakın’ diyor. Ablası ise;  son ziyareti sırasında kardeşinin; ‘Doktor kalbimin saatli bir bomba gibi olduğunu, her an kalp krizi geçirebileceğimi söyleyerek, tehlikeye dikkat çekti’ dediğini aktardı.”

Semiran’ın serbest bırakılması çağrısında bulunularak, Covid-19 salgını da dikkate alınarak, ağır hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm yaşlı, engelli, çocuk ve çocuklu kadın tutsakların serbest bırakılması çağrısı yapıldı. 

Güncel konulu diğer haberler