Takip Et

Dünya

FKP gerillası devrimci şair Kerima Lorena Tariman Filipinler ordusu ile yaşanan çatışmada yaşamını yitirdi

Filipinler Komünist Partisi’ne (CPP) bağlı Yeni Halk Ordusu (NPA) gerillası Kerima Lorena Tariman’ın (Ella), Filipinler ordusu ile yaşanan çatışmada bir yoldaşı ile birlikte yaşamını yitirdi.

Filipinler Komünist Partisi’ne (CPP) bağlı Yeni Halk Ordusu (NPA) gerillası Kerima Lorena Tariman’ın (Ella), Filipinler ordusu ile yaşanan çatışmada bir yoldaşı ile birlikte yaşamını yitirdi.

Filipinler Komünist Partisi, Tariman’ın yaşamını yitirmesini kendi sitesinden duyururken, yaşanan çatışmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“RJPC-NPA’nın (Roselyn Jean Pelle Komutanlığı-Yeni Halk Ordusu) önde gelen Parti kadrosu, komutan, Legazpi Şehrinden selamladı. O, ünlü bir şair, yazar ve devrimci sanatçıydı. Negros Adası kitlelerinin ölüm kalım mücadelesi verdi, halka ve devrime hizmet için canını verdi. Ordunun, 3. Piyade Tümeni’nden alınan bir rapora göre, 79. IB’den birlikler ile yaklaşık 10 NPA üyesi arasındaki çatışma, 20 Ağustos Cuma günü sabah saat 6’da, Silay Şehri, Negros Occidental’daki Barangay Kapitan Ramon’da meydana geldi. Birliklerin, bölgede asker toplama ve gerilla varlığına ilişkin ilgili vatandaşlardan gelen raporlara yanıt vermesinin ardından 35 dakikalık bir çatışma çıktı.

“Negros’taki Kızıl komutanlar ve savaşçılar, zamanımızın yeni kahramanları olan yoldaşlarımızın fedakarlığından ilham alıyor. Yoldaşların ölümsüzleşmesi, devrimci davaya bağlılığımızı çelikleştirmeyi ve devrimci zafere kadar onların bitmemiş görevlerini korkusuzca üstlenmemizi hatırlatan bir fedakarlıktır.”

Üniversitede sosyalistlerin çıkardığı Filipin Collegian’ın eski yazı işleri müdürü olan Tariman 42 yaşındaydı. Babası yazar Pablo Tariman ise ölümsüzleşmesinin ardından sosyal medya hesabından kızının yazdığı şiirleri paylaşarak “Kızımla gurur duyuyorum” dedi.
Kaynak: Özgür Gelecek

Dünya konulu diğer haberler