Takip Et

Dünya

Fransa’da binlerce kişi aşı kurallarını protesto etti

Fransa’da hükümetin Covid 19 salgını ile ilgili yeni önlemler açıklaması sonrası binlerce kişi sokaklara çıktı. İki aşı merkezine protestolar sırasında baskın yapıldı

Fransa’da hükümetin daha sert koronavirüs kuralları getirmesi üzerine protestolar sırasında iki aşı merkezine baskın yapıldı. 

Yetkililer, güneydoğu Fransa’daki bir merkezin Cuma gecesi tahrip edildiğini ve yangın hortumlarıyla sular altında kaldığını söyledi. Bir gün sonra, güneybatıdaki başka bir klinik, yerel medyanın kundaklama saldırısı dediği olayda kısmen yıkıldı.

Cumartesi günü, Fransa genelinde 100 binden fazla insan, artan enfeksiyonlarla mücadele için tasarlanan kuralları kınamak için sokaklara çıktı. Tartışmalı önlemler arasında sağlık çalışanları için zorunlu aşılar ve çoğu halka açık alana erişim için sağlık geçişleri yer alıyor.

Macron’a özgürlük eleştirileri

Eleştirmenler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümetini özgürlüklerini ihlal etmekle suçladı.

Güneydoğudaki Grenoble kenti yakınlarındaki Lans-en-Vercors’ta vandalize edilmiş bir aşı merkezinin yakınında aşı karşıtı grafiti bulundu. Cumartesi günkü kundaklama saldırısı, güneybatıdaki Biarritz yakınlarındaki Urrugne köyündeki bir kliniği hedef aldı.

Bu arada Cumartesi günü Paris’teki bir mitingde, Fransız politikacı Martine Wonner protestoculara hükümetin Covid politikalarını destekleyen milletvekillerinin ofislerini “kuşatmalarını” söyledi.

Covid aşılarının önde gelen karşıtlarından Wonner, olası bir yasal soruşturmayla karşı karşıya kaldı ve Pazar günü parlamentodaki muhalefet grubundan ayrılmak zorunda kaldı. Sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Fransa, yeni aşı kurallarını destekleyen milletvekillerine karşı çeşitli şiddet ve vandalizm eylemlerine tanık oldu.

Yine de, Macron’un geçen hafta planı açıklamasının ardından yüz binlerce insan aşı sıralamasına kaydoldu.

Hükümeti, hastane başvurularında artışa neden olan oldukça bulaşıcı Delta varyantının yayılmasını engellemeye çalışıyor. Ülke ekonomisine ciddi şekilde zarar veren pandemi sırasında Fransa’da Kovid nedeniyle 111 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Geçen hafta, Fransız hükümetine tavsiyede bulunan bir bilim insanı paneli, önümüzdeki aylarda dördüncü dalga konusunda uyardı.

Nüfusun sadece yarısından biraz fazlası ilk dozunu aldı ve %40’ından azı iki kez vuruldu. Anketler, Fransa’da yaygın bir aşı tereddütü olduğunu gösteriyor. Ipsos tarafından geçen yılın sonlarında yapılan bir araştırma, Fransa’da ankete katılan kişilerin yalnızca %40’ının bir Covid aşısı almayı amaçladığını buldu.

Dünya konulu diğer haberler