Takip Et

Röportaj

Geri dönüşüm işçisi Akdemir: Baskılara birlik olursak karşı koyabiliriz!

Son dönemde geri dönüşüm işçilerine yönelik saldırılar sonucunda geri dönüşüm depolarına baskın düzenlendi, geri dönüşüm işçilerinin çekçekleri ellerinden alındı, yüzlercesi gözaltına alındı. Son olarak üç geri dönüşüm işçisi tutuklandı. Bizde bu süreci geri dönüşüm işçisi Vedat Akdemir ile konuştuk. Akdemir, biz emekçiler hiç bir zaman yılmayacağız diyerek, birlik olma çağrısı yaptı.

İstanbul Valiliği’nin 23 Ağustos’ta kağıt toplayıcılığının yasaklanmasına yönelik aldığı kararın ardından, geri dönüşüm depolarına yapılan baskınlar, ve geri dönüşüm işçilerine dönük yapılan saldırılar Türkiye’nin gündeminde.

İstanbul Valiliği’nin Ümraniye ve Bakırköy’de 100’e yakın atık toplama deposuna baskın düzenlemesi sonrası, kağıt toplayıcılara cezai işlem uygulandı, yüzlerce geri dönüşüm işçisi gözaltına alındı, çekçek arabalarına, çuvallarına el kondu. Bunun üzerine geri dönüşüm işçileri bir araya gelerek basın açıklamaları düzenledi. Bu açıklamalara da polis saldırıları gerçekleşerek 3 geri dönüşüm işçisi tutuklandı. Geri dönüşüm işçisi birçok mültecide bu baskınlarda gözaltına alındı, geri gönderme merkezlerine gönderildi.

Geri dönüşüm işçilerine yönelik saldırılar gündemdeki yerini korurken, bizde geri dönüşüm işçisi Vedat Akdemir ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Vedat Akdemir, Gaziantep Üniversitesi’nde Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü’nden mezun olduğunu ve Veteriner teknikeri olduğunu söylüyor. Çocukluğundan beri bu işi yaptığını belirten Akdemir, atanamadığı için üniversiteden mezun olduktan sonra da bu işi yapmaya devam ettiğini söylüyor. Özel sektörde de iş bulamadığını belirten Akdemir atanamamasının sebebinin özellikle devlet kurumlarında dönen torpilin büyük bir etkisi olduğunu düşünüyor.

“Atanamadığı ve iş bulamadığı için birçok arkadaşımız bu işi yapıyor”

Geri dönüşüm işçisi Akdemir’e atık kağıt ve plastik toplama işinde çalışanlarının durumunu soruduğumuzda, kendisi gibi üniversite okumuş ancak atanamadığı için bu işte çalışan bir çok arkadaşının olduğunu belirtiyor. Akdemir, Ekonominin kötüye gitmesiyle beraber insanların daha çok bu işte çalışmaya yöneldiğini belirterek, “Benim kendi tanıdığın onlarca arkadaşım var üniversite okuyup çekçek çekmek zorunda kalan, iş bulamayan, torpil olmadığı için iş bulamayan. Özel sektörde zaten iş bulamadığı gibi kurumlarda da iş bulamayan kurumlarda torpille döndüğü için öyle düşünüyoruz torpil sahip olmayıp bu işi yapmak zorunda olan bir sürü arkadaşım var.” dedi.

“Medya ve sosyal medyada çok sayıda insan bizi sahiplendi”

Geri dönüşüm işçilerine yönelik saldırıların akabinde toplumun burjuva ana akım medya tarafından yönlendirmeye maruz kaldığını ve göçmen işçileri üzerinden de bu durumun ırkçılık üzerinden manipüle edildiğini sorduğumuz Akdemir, sorumuza verdiği cevapta özellikle saldırılar sonrası medyada gördükleri destekten memnun kaldıklarını söyledi. Akdemir, halkın duyarlı kesiminin kendilerine karşı tavırlarının son derece iyi olduğunu ancak belli bir kesimin ise kendilerine karşı kötü davranıldığını ve hor görüldüklerini söyleyerek, “Son dönemlerde, baskınlar ve bunların medyaya yansımasında, medya ve sosyal medya izlediğimiz şu,  halk daha çok bizim tarafımızda ve bunun haksız olduğunu, bu insanların işçi emekçi olduğunu bu insanlara karışılmaması gerektiğini, bu insanlar için bir şey yapacaksanız  şartlarını düzeltin,  aksine insanların ekmeğine göz dikiyorsunuz rant peşindesiniz gibi sözler kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Göçmen işçilerle daha hızlı empati kurabiliyoruz!

Geri dönüşüm işçilerinin içerisinde çok sayıda mülteci ve göçmen işçinin de bulunuyor ve bunlar son süreçte daha çok saldırıya ve ırkçılığa maruz kalıyorlar. Geri dönüşüm işçilerinin göçmen ve mültecilere yönelik bakışını sorduğumuz Akdemir, “Bizimle birlikte çalışan Afgan arkadaşlarımız Suriyeli arkadaşlarımız var. Biz kendimiz yoksul insanlarız işçi insanlarız emekçi insanlarız. Savaştan kaçan yoksulluktan kaçan arkadaşlarımız gelip burada bizimle birlikte çalışmak istiyor. İşte bu yüzden onlarla daha hızlı empati kurabiliyoruz. Ancak dışarıda onlara karşı ırkçılık yapılıyor bunun farkındayız. Oysa mecburi iş yapmak zorunda oldukları için savaştan kaçan insanlar ve ülkelerinde ekmek bulamayıp ailelerine ufakta olsa para gönder insanlar da var.  Biz bunları bildiğimiz için onlara karşı daha çok anlayış gösteriyoruz. Dışarıda maalesef ki farklı bakan insanlar var ön yargılı davranan insanlar da var.” dedi.

Biz emekçiler hiçbir zaman yılmayacağız!

Atık kağıt depolarına ve geri dönüşüm işçilerine yönelik saldırı sürecini Vedat Akdemir, daha öncesinde hiçbir zaman böyle planlı bir saldırının olmadığını belirterek sorumuza, “En son gece gece yarısı baskınlar sabaha doğru baskınlar yapılıyor hiçbir uyarı olmadan. Eskiden de baskın yapılırdı bazen ama mahalle arasında şikayet var bunu kapatmanız gerekiyor işte buraya boşaltmanız gerekiyor denilerek bu baskınlar yapılıyordu. Şimdi tam tersi zabıta ile gece yarıları sabah erken saatlerinde gelip dışarı çıkın iş makinesi ile gelip bizim malımızı yükleyip götürüp satıyorlar. Ve emekçinin kağıdı işçisinin saatlerce günlerce gece yarısı sabahlara kadar toplayıp sokak sokak kilometrelerce gezip topladıkları attıkları 5 dakikada alıp götürüyorlar.  Bu da bizi çok üzüyor emeğimiz çalınıyor. En son baskınlarda direnen üç arkadaşımız tutuklandı ve arkadaşlarımızın tutuklanmasının tek sebebi malını vermek istememesi. Arkadaşlarımızın tutuklanmasının başka nedeni ise bizi yıldırma çabası.  Çünkü malımızı alıyorlar ve bu insanlar mallarını gönüllü olarak vermiyor. Bizim karşı durmamızı engellemek için şu an üç arkadaşımız tutuklu.  Biz yıldırmak istiyorlar. Şunu bilmeleri gerekiyor. Biz emekçiler hiçbir zaman yılmayacağız. Biz onlardan yardım istemediğimiz gibi bizim kendi bulduğumuz iş kolu yarattık. Artık uçurumundan düşmeden tutunduğumuz son dalımızı da kırmak istiyorlar.  Biz buna izin vermeyeceğiz.  Biz yılmayacağız, arkadaşlarımızın da biran önce bırakılmasını istiyoruz” cevabını verdi.

Biz emekçiyiz, biz birlikte olup birlikte diremek için birlikten kuvvet doğar anlayışıyla bir araya geliyoruz!

Saldırılara yönelik geri dönüşüm işçilerinin önümüzdeki süreçte ne yapacağını sorduğumuz Vedat Akdemir, “Şimdi biz yüzlerce binlerce kağıt atık işçisi mağdur ediliyor mallarımız alınıyor arkadaşlarımız gözaltına alınıyor haksız yere mallarımız gasp ediliyor uyarı yapılmadan.  Direkt gelip mallarınız çekçeklerimiz alınıp başka yerlerde satılıyor. Bundan rant sağlanıyor.  Biz ortak bir sıkıntımız olduğu için bir araya geliyoruz. Biz emekçiyiz, biz birlikte olup birlikte diremek için birlikten kuvvet doğar anlayışıyla toplanıyoruz basın açıklaması yapıyoruz söylenenlerin aslında yalan oldu bu işten rant sağlamak için bu baskıların yapıldığını bu tutan paşamızın bir sorunun asıl onlar da olduğunu bildirmek için bir arkadaşın tutuklu olduğunu buna rağmen bizim direneceğimizi söylüyoruz. Çünkü biz birbirimizin halinden, yoksulluğundan en iyi anlayan insanlarız, birlikte olmak zorundayız” dedi.

Geri dönüşüm şirketlerinin saldırılarda payı var!

Son süreçteki saldırılarda geri dönüşüm şirketlerinin de etkili olduğunu belirten Akdemir, “Sıfır atık projesi var, bunun akabinde iki yeni tesis kurulması planlaması var İstanbul’da. Bunlardan hemen sonra depolarımızda baskın yapıldı. Bu tesislerin kurulması hemen sonra baskın başladı. Dolayısıyla biz bunun iktidarın ve hükümetin bu işte payı olduğunu, bu şirketlerin iktidara baskı yaptığını düşünüyoruz” vurgusunda bulundu.

Kamuoyu bu saldırılara karşı atık kağıt işçilerini savunmalı!

Son olarak kamuoyunun saldırılara karşı atık kağıt işçilerinin yanında durup savunmasını isteyen Akdemir, “Tüm İşçi arkadaşlarımızın yapılan bu zulümlere karşı, baskılara karşı direnmesini istiyoruz. Çünkü biz ancak birlikte olursak karşı koyabiliriz birlikte olursak kazanabiliriz. Ben buradan tüm arkadaşlara sesleniyorum; birlikte ve sabırla mücadeleye devam edersek kazanırız!” çağrısında bulundu.

Röportaj konulu diğer haberler