Takip Et

Dünya

Gine’de bir grup asker yönetime el koyduğunu duyurdu

Afrika ülkesi Gine’de bir grup asker, gerçekleştirdikleri askeri darbe ile yönetime el koyduklarını bildirdi.

Batı Afrika ülkesi Gine’de cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında duyulan silah seslerinin ardından olayın darbe girişimi olduğu duyuruldu.

Afrika ülkesi Gine’de bir grup asker, gerçekleştirdikleri askeri darbe ile yönetime el koyduklarını bildirdi.

Pazar günü cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında silah sesleri duyulduktan kısa süre sonra Devlet Başkanı Alpha Conde’nin askerler tarafından alıkonulmasına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Olaydan birkaç saat sonra, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya’nın, yönetime el koyduklarına ilişkin açıklamalarının yer aldığı bir video sosyal medyada platformlarında dolaşıma sokuldu.

Videoda Conde’nin bir grup askerle bir odada beklediği ve askerlerden birinin bitkin haldeki Conde’ye “Saçının teline bile dokunmadık değil mi?” sorusunu yönelttiği, Conde’nin ise cevap vermediği görülüyor.

Başkent Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayı ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden yerel saatle 08.00’de otomatik silah sesleri duyuldu.

Gine basını, bölgede askerlerin sokağa indiğini, şehir merkezine girişlerin kapatıldığı ve yaralı askerlerin olduğunu aktardı.

Daha sonra özel kuvvetlerden olduğunu söyleyen bir grup haber ajanslarına bir video mesaj göndererek Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin yakalandığını ve anayasanın yürürlükten kaldırıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Conde’nin ellerinde olduğunu gösteren görüntüleri de paylaşan darbeciler, ülke sınırlarının kapatıldığını aktardı.

Askeri darbe sonrası ülkede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu. Darbeyi gerçekleştiren askerlerin oluşturduğu Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesinden (CNRD) yapılan açıklamada, vali ve kaymakamların görevlerinin bölge komutanları tarafından devralındığı kaydedildi.

Devlet televizyonundan darbe bildirisi

Gine’de Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Mamady Doumbouya ve beraberindeki bir grup asker, devlet televizyonu RTG’de canlı yayına çıktı.

Doumbouya, anayasayı, hükümeti, kurumları feshettiklerini ve en kısa sürede halkın da katılımıyla yeni bir anayasa hazırlayacaklarını belirtti.

Hava ve kara sınırlarının kapatıldığını kaydeden Doumbouya, en kısa sürede bir geçiş hükümeti oluşturmak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Öte yandan Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığına giden darbecilerin korumalar ve bakanlığa bağlı güçlerce püskürtüldüğünü ifade etti.

Dünya konulu diğer haberler