Takip Et

Güncel

GÖÇİZDER’den Meriç Nehri’ne atılan mülteciler için yargıya çağrı: Soruşturma açılsın

Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), 45 mültecinin Meriç Nehri’ne atılması ile ilgili savcıların mağdurların beyanları doğrultusunda soruşturma ve tahkikat başlatması gerektiğini belirtti.

Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilen ve aralarında çocukların da bulunduğu 45 mültecinin jandarma komutanının emriyle Meriç Nehri’ne atılması yönündeki iddialara dair yazılı açıklama yaptı.

GÖÇİZDER, savcıların nehre atılan mağdurların beyanları doğrultusunda soruşturma ve tahkikat başlatması gerektiğini belirtti. Yargının bu konuda ivedilikle harekete geçmesi yönünde çağrı yapılan açıklamada, “Biz Göç İzleme Derneği olarak, zaman kaybetmeden Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliğinin 1951 Mülteciler Sözleşmesi’nde geçen mültecilerin haklarının korunmasının evrensel bir hak olduğunu ve yaşam hakkının kutsallığının Anayasa ile güvence altına alındığını belirtiyoruz” denildi.

Dernek olarak bu olayın araştırılma sürecinin ve yargı sürecinin takipçisi olacaklarının belirtildiği açıklamada, “Siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin de bu konuda tepki vermesini ve takipçisi olmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Güncel konulu diğer haberler