Takip Et

Güncel

Gülsüm Elvan: Artık rahatça insanları öldürdüklerini söyleyebiliyorlar

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, kendisine “Ben mi öldürdüm, öyleyse iyi yapmışım” diyen polis hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Elvan, “Artık rahatça insanları öldürdüklerini söyleyebiliyorlar” dedi.

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile başından vurularak, hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, adil yargılanma talebi ile başlattığı ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in anmasında polisin hakaretine maruz kaldı. Anmaya katılanlara kimlik kontrolü yapan polise, “Tanımıyor musunuz? Öldürdüğünüz çocuğun annesiyim” şeklinde karşılık veren Elvan’a verilen “Ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım” yanıtı tepkilere neden oldu. Elvan, anmada maruz kaldıklarını değerlendirdi. 

Kabul ediyorlar

Anmada yaşananları hatırlatan Elvan, “Avukatım benden kimlik isteyen polislere, ‘Onu zaten tanıyorsunuz. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’dır’ dedi. Ardından polis, ‘Biz öyle birini tanımıyoruz’ cevabını verdi. Bu cevabın üzerine ben de ‘Beni gayet iyi tanıyorsunuz. Öldürdüğünüz çocuğun annesiyim’ dedim. Ardından bir polis bana, ‘Ben mi öldürdüm? Öyleyse iyi yapmışım’ yanıtı verdi. Avukatlar araya girip ‘Siz kimsiniz? İsminizi söyleyin. Nasıl olurda böyle konuşuyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. Bu gerçekten çok ağır bir durum. Polisin, ‘iyi yapmışım’ sözü hala aklımdan çıkmıyor. Artık rahatça insanları öldürdüklerini söyleyebiliyorlar.”

Tehditler ilk değil 

Bu durumu ilk defa yaşamadığını söyleyen Elvan, “Defalarca bu durumu yaşadım. Ama maalesef bir sonuç alamadım. Daha önce Ethem Sarısülük’ün mahkemesinde, benle Selvi anneye bir kadın polis parmak sallayarak, ‘Evet çocuklarınızı öldürdük, şimdi sıra sizde’ diyerek tehdit etti. Bu yüzden bunları gayet iyi tanıyoruz. Ama yılmayacağım, mücadeleme devam edeceğim. Sonlarının gelmesine az kaldı. ‘Gezi’de emri ben verdim. Polisim destan yazdı’ deyip 10 bin TL ödül verenler, herkese bunu yapar” ifadelerini kullandı. Birçok kez polisin tehdit, hakaret ve küfürlerine maruz kaldığını dile getiren Elvan, 2017 yılında polisin kolunu kırması üzerine suç duyurusunda bulunduğunu ancak delillere rağmen savcının “kolunu kendi kırmış” dediğini hatırlatarak, cezasızlık politikalarına değindi.

Mücadeleye devam 

Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını aktaran Elvan, “Görüntüler elimizde var. Bunun peşini bırakmayacağım. Her ne olursa olsun mücadele etmeye devam edeceğim” diye belirtti. (MA)

Güncel konulu diğer haberler