Takip Et

Güncel

HBDH’den çağrı: ‘Abimeal Guzman (Gonzalo)’nın hayatını savunalım’

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi “Dr. Abimeal Guzman (GONZALO)’nın Hayatını Savunalım!” başlıklı bir açıklama yaparak Gonzalo için başlatılan uluslararası dayanışma kampanyasına destek verdiklerini belirtti.

“Dr. Abimeal Guzman (GONZALO)’nın Hayatını Savunalım!” başlıklı bir açıklama yapan Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH), Dr. Abimeal Guzman Reynoso’nun (Gonzalo), hayatını Peru devrimine adamış devrimci bir önder olarak yıllardır Peru’da bir yer altı zindanında esir durumda olduğu, sağlığının bozulması karşısında, Peru devleti sessiz kalarak Gonzalo’nun adeta ölümünü beklediği ifade edilerek tüm devrimci-demokrat ve komünist güçlerin tüm dünyada bu duruma karşı çıktığına dikkat çekti. Açıklamının devamında, “bizler de bu durum karşısında sessiz kalmayacağımızı, ‘Başkan Gonzalo’nun hayatını savunalım!’ kampanyasına destek vereceğimizi ilan ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

HBDH Yürütme Komitesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Peru ve Latin Amerika devrim mücadelesi içinde Peru Komünist Partisi/Aydınlık Yol bir dönem önemli etkilerde bulunmuş, emperyalizme ve yerel işbirlikçilerine karşı önemli bir gerilla savaşımı yürütmüştür. Halk Savaşı Stratejisini Peru özgülüne uyarlamış, devrimci mücadelenin kıta çapında gelişimine büyük hizmetlerde bulunmuş bir Parti’dir. Gonzalo; Aydınlık Yol’un lideri olarak ‘92 yılında tutsak düşmüştür ve o günden beri deniz altında tek başına bir zindanda tutulmaktadır.

Yakalandığı gün ortaya koyduğu tavır ile emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine baş eğmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. Hayatını devrime ve Peru halkı başta olmak üzere Latin Amerika’nın özgürlüğüne adamış bir devrimci olarak Gonzalo’ya, cilt kanseri hastalığı teşhisi konulmuştur. Elbette ki, bu hastalığın zamanında tedavi edilmemesinin baş sorumlusu Peru’nun faşist devletidir. Peru devleti, Gonzalo şahsında tüm devrimci komünist güçlere gözdağı vermekte, ezilenlerin özgürlük mücadelesini bu haliyle bastırabileceğinin hesabını gütmektedir.

 Ancak Latin Amerika’nın ezilen mazlum halklarının öfkesi her geçen gün kabarmakta, topraklarından edilen köylüler, ormanları ve yaşam alanları katledilen yerliler, emeği sömürülen işçiler ve paramiliter güçlere kurban edilen devrimci-demokrat güçler karşısında egemenler her geçen gün daha da acizleşmektedirler. Bu aciziyet, PKP önderi Gonzalo’ya olan yaklaşımda ortaya çıkmaktadır.

Gonzalo’nun tedavisi engellenmekte, sağlığının giderek bozulması amaçlanmaktadır. Dünya çapında tüm devrimci-demokrat güçler gibi bizler de Peru devletinin bu saldırısının boşa çıkarılması çağrısında bulunuyoruz.”

Güncel konulu diğer haberler