Takip Et

Güncel

HDK’den çağrı: Faşizme karşı birleşik halk hareketi örgütlemeliyiz

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yaşanan ekonomik-mali kriz ile ilgili açıklama yayımlayarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerini, güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, ekonomik kriz, yoksulluk, savaş ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada tüm emek, demokrasi güçlerine birlikte hareket etme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, kapitalist egemenlik düzeninin ve mevcut faşist iktidar kurumsallaşmasının ürünü olan çoklu kriz gerçekliğinin bulunduğu belirtilip devamında bütün boyutlarıyla ve pandeminin ağırlaştırdığı koşullar altında iç içe geçerek toplumsal ve siyasal yaşamı etkisi altına alındığı ifadeleri kullanıldı.

Sistem güçlerini krizi çözme gücünden yoksun olduğunun ifade edildiği açıklamada, ‘savaş-işgal politikalarıyla, milliyetçi-ırkçı, dinci, cinsiyetçi saldırganlıkla, dizginsiz yasakçılık ve devlet terörüyle toplumu baskı altında tutarak krizi yönetmeye, iktidar ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar’ denildi.

  Ekonomik-mali kriz, toplumun en geniş ve yaygın kesimlerinin gündelik yaşamını derinden sarsan yıkıcı sonuçlar yaratıyor. İşçisi işsizi, emeklisi yaşlısı, köylüsü esnafı, kadını genci ve göçmeniyle sömürülen ve ezilen emekçi on milyonlarca insanın acısından ve çare arayışından söz ediyoruz.

Birlikte Hareket Çağrısı

Yoksulluk, açlık, işsizlik, evsizlik, pahalılık, borçluluk tepkilerinin, kesilmediği belirtildiği açıklamaya şu şekilde:

“Sokaklar, meydanlar, sanayi havzaları, tarım alanları, kampüsler ve okullar iş, aş, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük isteği ve talepleriyle harekete geçen halk kesimlerinin kesintisiz eylemlerine tanıklık ediyor.

Son bir iki gündür pek çok ilde açığa çıkan ve sokaklara taşan demokratik ve fiili meşru protesto gösterileri, halk tepkisinin birleşik kitlesel ve örgütlü yönde bir halk hareketi olarak gelişme potansiyelini ve olanaklarına işaret ediyor.

HDK olarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratmak amacıyla güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.

Emekçi halklarımızın ve tüm ezilenlerin birleşik demokratik toplumsal ve siyasal gücünü açığa çıkarmak, ertelenemez acil sorumluluğumuz ve görevimiz olarak önümüzde durmaktadır. Halklarımızın bizlerden beklentisi de bu yöndedir.

HDK olarak, bu yönlü her türden ilerleme çabasının, her türden meşru biçimler altında yürütülen birlik girişimlerin ve eylemsel ortaklıkların etkin öznesi olacağımızı belirtiyoruz.” (Haber Merkezi)

Güncel konulu diğer haberler