Takip Et

Güncel

HDK: Şengal’e yönelik saldırılar soykırım politikalarının devamıdır

Türk devleti tarafından Şengal’e yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin açıklama yapan HDK, “Êzidi halkının mücadelesi ile kazanılan haklarını ve varlığını tehdit eden bu saldırılar IŞİD zihniyetinin devamıdır” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, Tür devletinin savaş uçaklarının 17 Ağustos günü Şengal’in Sikêniyê köyünde bulunan bir hastaneyi bombalanması ve 8 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Şengal’e yönelik bu saldırılar Êzidi halkına yönelik tarihsel soykırım politikalarının devamıdır. Ortadoğu’yu bir kör karanlıkla yangın yerine çeviren IŞİD’e karşı Êzidi halkı, verdiği mücadele ile tarihsel bir direniş ortaya koymuştur. Êzidi halkının mücadelesi ile kazanılan haklarını ve varlığını tehdit eden bu saldırılar IŞİD zihniyetinin devamıdır” diye belirtildi.

Savaş suçudur

Şehir merkezinde, sivillerin günlük yaşamının merkezi olan çarşının ortasında başlatılan bu saldırı, hastanenin bombalanmasıyla farklı bir boyuta ulaştığı kaydedilen açıklamada, “Sivillerin hayatını ve halkın sağlık hizmetlerinden faydalanmasını savaş koşullarında güvence altına almayı amaçlayan Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi çiğnenmiştir. Bu anlamda askeri olarak hedeflenmesi yasaklanan hastanenin bombalanması ve 8 sivilin yaşamını yitirmesine neden olan bu saldırı yargılanması gereken bir savaş suçudur” diye vurgulandı.

HDK Yürütme Kurulu, “Êzidi halkına karşı işlenen katliamların sorumluları gerici egemenlerdir. Türkiye fail iken buna zemin yaratan, sorumluluğunu yerine getirmeyen devletler ve karanlık güç odakları bu yaşanan katliamın sorumlulardır. Tüm bu örgütlü kötülüğün karşısında Êzidi halkıyla dayanışma sorumluluğu ise hepimize aittir” dedi.

Êzidi halkıyla dayanışmaya

HDK, “Êzidi halkına yönelik saldırıları kınıyor ve böyle saldırıların bir daha yaşanmaması için Türkiye ve dünya haklarını Êzidi halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Êzidi halkının uluslararası hukuk ve evrensel ilkeler çerçevesinde kendi coğrafyalarında özgür yaşam arayışının sonucu olarak özerk statü verilmesi talebini sahipleniyoruz.

Güncel konulu diğer haberler