Takip Et

Güncel

HDP İzmir İl binasına saldırı ve Deniz Poyraz katliamının aydınlatılması için Meclis’e soru önergesi sunuldu

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay ve Murat Çepni, HDP’ye yönelik faşist saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in kimler tarafından yönlendirilip, korunduğunun; katliamın tüm yönleriyle aydınlatılması için İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle ortak soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden, parti binasını yakmaya çalışan Onur Gencer, gözaltına alındıktan sonra polis tarafından korunup kollandı ve alelacele tutuklandı.  

HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni, İçişleri Bakanına ortak verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine getirdi. Kemalbay ve Çepni, toplumsal barışı hedef alan karanlık bir tertip olan bu katliamın bütün yönleriyle aydınlatılmasını istedi. 

HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni’nin Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:
▪ “Parti binası ve sokak 24 saat kolluk güçleri tarafından izlenmesine rağmen katil nasıl aylarca HDP İl binasına dair keşif yapabilmiş ve ardından saldırı gerçekleştirebilmiştir?
▪ Katil, kolluk güçlerinin gözetimi altındaki binaya elinde silah çantasıyla ve özel eldivenlerle elini kolunu sallayarak nasıl girebilmiştir?
▪ Saldırı ve saldırganın amaçları hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın öncesinden bilgi sahibi olup olmadığı sorulmuş mudur? MİT saldırı hakkında bilgi sahibi ise HDP İl Örgütü neden bilgilendirilmemiş ve neden önlem alınmamıştır?
▪ Saldırgan kim ya da kimler tarafından eğitilmiş ve donatılmış ve finanse edilmiştir?
▪ Saldırganın silahlı şekilde HDP İzmir İl Örgütü’nün bulunduğu 2.kata çıktığı polisin bilgisi dâhilinde miydi? Değilse ‘2.kata saldırı var’ diyen polis memuru sokakta iken 2.katta saldırı olduğunu nerden biliyordu?
▪ Katil, sosyal medya hesaplarında silahlı foto ve cinayet tehdidi içeren çok sayıda paylaşım yapmış olmasına karşın neden gözaltına alınmamıştır?
▪ Failin, Suriye’de sağlık memuru olarak görevlendirildiği doğru mudur? Doğruysa böyle bir görevlendirmede nasıl bir prosedür izlenmiş, bu görevlendirme hangi kurum tarafından yapılmıştır?
▪ Sağlık memuru olarak Suriye’ye gönderilen kişiler aynı zamanda silahlı eğitim de almakta mıdırlar? Alıyorlarsa eğitimi kimler ve hangi örgütler vermektedir Katilin Suriye görevinin resmi görevlendirme belgeleri kamuoyuyla paylaşılacak mıdır? Sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar göz önüne alındığında bu kişi Suriye’de çatışmalara katılmış mıdır?
▪ Katilin SADAT ile ilişkisi nedir?
▪ Fail Onur Gencer, İzmir Valiliğine ait otelde hangi tarihler arasında kalmıştır? Kaldığı sürenin konaklama bedelini ödemiş midir yoksa Valilik tarafından misafir mi edilmiştir?
▪ Fail Onur Gencer’in banka hesapları incelenmiş midir?
▪ Katile Ankara Emniyet Müdürlüğünce verilmeyen silah ruhsatı, İzmir Emniyet Müdürlüğünce neye dayanarak verilmiştir?
▪ İzmir İl Emniyet Müdürü fail Onur Gencer’i tanımakta mıdır? Henüz gözaltına alınmış, sorgusu dahi yapılmamış saldırganın ‘Akli dengesi yerinde olmayan biri olduğunu’ nereden bilmektedir?
▪ Fail onur Gencer gözaltında iken sosyal medya paylaşımlarını nasıl silebilmiştir? Kolluk güçleri telefonunu kullanmasına izin mi vermiştir? Aksi halde katilin sosyal medya hesabını kim kullanmış, kim yardım etmiştir?
▪ Katilin halen İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesinde görev yaptığı basında yer almıştır. İzmir Valiliği ise memurluktan istifa ettiği açıklamasını yapmıştır. Bu duruma dair resmi belgeleri kamuoyuyla paylaşacak mısınız?
▪ Saldırgan Onur Gencer’den başka saldırıya kaç kişi katılmış, kim ya da kimler faile yardım etmiştir, siyasi cinayetin azmettiricileri kimlerdir?
▪ Çok sayıda aydınlatılması gereken soru var iken, katil 24 saat bile gözaltında tutulmamış, apar topar tutuklanmıştır. Bunun gerekçesi nedir?
▪ HDP İl Örgütünden hiç kimsenin ifadesi neden alınmamıştır?
▪ Katliam sonrası toplumda infial oluşmuştur. Ancak kolluk güçleri katliamı protesto eden yurttaşları işkence ile gözaltına almıştır. Bu tutum katili ödüllendirmek anlamına gelmemekte midir?
▪ İçişleri Bakanı HDP İzmir İl Binasına yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine dair neden hiçbir açıklama yapmamıştır?”

Güncel konulu diğer haberler